Dragoste

#atragere atentie barbat #flirt #dragoste

9 moduri in care poti atrage rapid atentia unui barbat

 

In calitate de femeie singura in cautarea dragostei, vrei sa castigi atentia unei persoane pentru a o cunoaste mai bine. Aceasta este o dorinta universala, dar s-ar putea sa te lupti cu faptul de a te face remarcata si de a obtine atentia pe care o doresti. Daca te lupti sa atragi atentia oamenilor si sa le atragi interesul fata de tine, este timpul sa inveti cum sa vorbesti intr-un mod in care oamenii sa te asculte si sa vrea sa stie mai multe.

Iata 9 modalitati de a capta atentia oricui doriti - si de a o pastra pentru totdeauna:

1. Fii curioasa

Calea spre inima cuiva trece prin ego-ul sau. Intreaba-i despre hobby-urile sau interese si fii cu adevarat curioasa. Acest truc vechi functioneaza atat de bine, incat isi vor da seama ca esti o conversationista uimitoare.

2. Cunoaste-ti valoarea

In primul rand, gandeste-te la cine esti atunci cand iesi sa cunosti oameni noi. Iti faci griji ca nu esti suficient de draguta sau ca nu esti suficient de tanara? Inceteaza cu asta! In schimb, gandeste-te la persoanele care te vor gasi intriganta. Poate ca esti timida si te tii departe de multime. Sau te temi atat de mult de respingere incat nu vrei sa iti asumi riscul de a te face remarcata. De asemenea, poti incepe o practica de autoapreciere. Pur si simplu alege un aspect de care esti mandra si apreciaza-l in fiecare zi, timp de o saptamana. Apoi alege o alta trasatura pentru saptamana urmatoare. A invata cum sa te autodepasesti si sa iti recunosti valoarea ca persoana si partener nu este egoist, ci demonstreaza un simt sanatos al valorii de sine.

3. Fii incantatoare

O modalitate sigura de a face ca oamenii sa te remarce este sa fii incantatoare. Acest lucru inseamna ca esti usor de abordat si usor de vorbit cu tine. Esti prietenoasa, pozitiva si deschisa. Zambesti, mentii contactul vizual si razi, care fac parte din flirt.

4. Ai grija la tonul pe care il folosesti

Tonul vocii tale spune multe despre starea ta de spirit, mai ales atunci cand vorbesti la telefon. Oamenii par in mod natural mai fericiti atunci cand zambesti, chiar daca nu te vede nimeni. Un sentiment de caldura in tonul vocii tale ii intampina pe oameni pentru a impartasi interesul tau fata de ei.

5. Lasa-te ajutata

Atunci cand ceri ajutorul unei persoane, in mod firesc, evoci disponibilitatea sa umana de a-i ajuta pe altii. Nu ezita sa ceri ajutor atunci cand in preajma se afla o persoana pe care ai interesul sa o cunosti. De exemplu, eu sunt scund si am adesea probleme in a ajunge la articolele de pe rafturile de sus de la magazinul alimentar. Cand nu pot ajunge la ceva, ma uit in jur dupa un tip inalt si il rog sa mi-l aduca. Nu am fost niciodata refuzata. Majoritatea barbatilor imi zambesc frumos cand imi dau borcanul cu masline.

6. Fii putin obraznica

Un pic de combativitate merge foarte bine cu majoritatea oamenilor pentru a le starni curiozitatea. Nerusinarea poate include tachinari verbale usoare. De exemplu, daca iti cer prea repede numarul de telefon, poti spune ceva de genul: "Ti-ar placea asta, nu-i asa?". Sau "Cifrele mele sunt cautate". Acest lucru creeaza o provocare si poate initia o conversatie amuzanta.

7. Fii rapida

Daca te decizi sa impartasesti o poveste, pastreaz-o scurta si nu prea detaliata. O modalitate de a pierde interesul unei persoane este sa spui o poveste lunga, cu tone de detalii. Daca vrei ca cineva sa te asculte, treci la subiect mai repede decat ai face-o cu prietenii tai.

8. Fii cocheta

Dupa ce ai stat de vorba o vreme cu cineva pe care tocmai l-ai cunoscut sau la o prima intalnire, poate ca vrei sa intensifici flirtul. Mutarea in spatiul lor personal va capta cu siguranta atentia partenerului tau, daca acesta este interesat de tine.

9. Fiti amabila

Daca ai da o petrecere, te-ai asigura ca fiecare persoana care participa se simte binevenita si confortabila. Le-ai lua haina si le-ai oferi o bautura. Ai prezenta un prieten care nu cunoaste pe nimeni unui alt prieten pentru a incepe o conversatie si a minimiza stangacia.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din dragoste

Expertul Acasa.ro, psiholog Elena Done: Identitatea de sine

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: 10 ani in plus sau 10 ani cu plusuri?

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: Copiii nu trebuie sa fie atenti, copiii trebuie sa fie curiosi!

Experti Familie & Relatii