Dragoste

#motive inselat #relatii #inselat #partener #divort

3 moduri in care iti incurajezi sotul sa te insele, fara sa-ti dai seama

Multe femei nu isi dau seama, insa exista anumite moduri prin care isi incurajeaza sotii si le insele. Toate acestea se intampla din motive total neasteptate.

 

1. Il iei de bun

De multe ori, dupa casatorie, multe femei considera ca nimic rau nu se mai poate intampla. Iau totul de bun si nu mai depun eforturi pentru a face ca relatia sa functioneze. Iar cand apar si copiii in peisaj, lucrurile se schimba total, deoarece toata atentia este acordata acestora. In unele situatii, femeile uita complet ca sotul nu este doar un coleg de camera. Acest lucru i s-a intamplat si Mihaelei, care ne-a impartasit povestea ei:

“De cand ne-am casatorit, viata mea se rezuma doar la noi ca si cuplu. Lucram impreuna si ne petreceam tot timpul impreuna. Viata era minunata. Apoi am avut copii si totul s-a schimbat.

Copiii si activitatile lor au devenit punctul central al vietii mele. Tot ceea ce aveau nevoie era o prioritate fata de orice altceva. Toata viata mi-am dorit sa fiu mama, iar faptul ca aveam copii insemna ca toate visele mele devenisera realitate.

Din pacate, cred ca sosirea copiilor a fost cosmarul sotului meu. Nu spun ca nu i-a iubit pe copii. Ii iubea la nebunie. Spun doar ca atentia mea s-a abatut total de la el si s-a indreptat spre copii si sunt sigura ca asta trebuie sa se fi simtit oribil pentru el.

Si nu numai ca ma concentram pe copii, dar ma asteptam ca si el sa se concentreze pe copii, sa faca din ei centrul familiei noastre si nu din noi. Ca urmare, ma asteptam doar sa fie acolo cand aveam nevoie de el. Ma asteptam sa vina sa ia copiii in brate daca aveam nevoie de el. Sa-i ia sambata dimineata si sa stea cu ei ca sa pot face treaba. Sa-I invete fotbal si sa mearga la curse.

Poate ca, daca l-as fi indemnat sa faca mai mult parte din echipa, in loc sa fie o persoana care sa-mi execute ordinele, nu l-as fi lasat sa se simta asa si, cand ar fi aparut altcineva care sa il vada cu adevarat, ar fi putut rezista tentatiei de a se indeparta.” – Mihaela, 34 de ani, mama a doi copii.

2. Petreceti prea mult timp cu prietenii si prea putin timp doar voi doi

Indiferent de varsta, este important ca un cuplu sa faca lucruri in doi. De la iesit in oras, la calatorii, mers la film, etc. Daca faceti aceste lucruri doar impreuna cu prietenii, in momentul in care vor aparea copiii si nu veti mai putea iesi la fel de des ca inainte, se poate crea o prapastie in relatie. Acelasi lucru s-a intamplat in cazul Ralucai.

“Inainte de a avea copii, eu si sotul meu ieseam cu prietenii impreuna, calatoream si ne distram cu orice ocazie. Foarte multa distractie. Dar, dupa ce s-au nascut copiii, totul s-a schimbat. Un motiv important pentru acest lucru este faptul ca ne-am mutat atentia - eu catre copii, iar el catre munca si sprijinirea noastra ca familie. Nu ne mai imparteam zilele si experientele, ci, de cele mai multe ori, faceam lucrurile complet separat.

Stiu ca, pe parcursul casniciei noastre, am petrecut din ce in ce mai mult timp cu prietenii mei. Ne plimbam impreuna dimineata, aveam intalniri de joaca impreuna, mergeam la film impreuna si plecam in weekenduri. Faceam lucruri amuzante, care ne apropiau, pe care nu le faceam doar cu sotul meu.

Si faptul ca nu mai impartaseam aceste lucruri nu a facut decat sa ne indeparteze si mai mult, pana cand am ajuns sa avem foarte putine lucruri in comun, in afara de copii.” – Raluca, 38 de ani.

3. Nu ii comunici cum te simti

Intr-o relatie comunicarea este foarte importanta. Iar lipsa acesteia, mai ales cand vine vorba despre propriile sentimente, poate insemna inceputul sfarsitului.

“Lucrul numarul unu pe care nu l-am facut si care a pregatit terenul pentru infidelitatea sotului meu este ca nu i-am spus ce simt.

In acel moment, probabil ca nu intelegeam cu adevarat ce simt. Pur si simplu imi petreceam zilele, incercand sa ma mentin la suprafata, organizand tot ceea ce reprezenta viata noastra nebuna de familie si parinti. Dar, stiu acum, ca ma simteam nefericita si o mare parte din asta se datora faptului ca eram atat de deconectata de sotul meu.” – Irina, 27 de ani.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din dragoste

Expertul Acasa.ro, psiholog Elena Done: Identitatea de sine

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: 10 ani in plus sau 10 ani cu plusuri?

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: Copiii nu trebuie sa fie atenti, copiii trebuie sa fie curiosi!

Experti Familie & Relatii