Nasii Realului

Sevilla a aratat sambata seara ca exista viata dupa Juande Ramos , antrenor care a parasit detinatoarea Cupei UEFA pentru a antrena in Premier League pe Tottenham. Echipa andaluza i-a provocat lui Real Madrid cea de-a doua infrangere a sezonului. A fost a treia victorie a Sevillei in fata madrilenilor in numai trei luni, dupa cele din Supercupa Spaniei, 1-0 si 5-3. Desi e in jumatatea inferi­oara a clasamentului Primerei Division, Sevilla se arata la fel de puternica in derby-uri. Sambata, cu Real Madrid, trupa antrenata acum de anonimul Manolo Jimenez s-a impus practicand acelasi joc agresiv si spectaculos cu care si-a obisnuit fanii. Meciul a fost rezolvat in cateva minute, cu golurile lui Keita (18) si Luis Fabiano (21). Gazdele ar fi putut chiar sa faca scor in repriza secunda, dupa ce Real a ramas in 10 oameni, Sergio Ramos fiind eliminat in minutul 51. Pentru deplasarea la Bucuresti, unde miercuri intalnesc Steaua in Liga Campionilor, spaniolii nu se vor putea baza pe doi dintre titularii de sambata seara, Fazio si Angel Crespo, ambii accidentati. Schuster, scuze jenante Antrenorul lui Real Madrid a pus infrangerea din meciul cu Sevilla pe seama arbitrilor, facand referire la originile catalane ale centralului Alvarez Izquierdo. „Sevilla e un contracandidat puternic la titlul de campioana, Nu pare afectata de plecarea lui Juande Ramos, joaca la fel de agresiv. De arbitraj nu am ce comenta. Izquierdo e din Catalunya,­ asta­ spu­ne tot", a declarat Schus­ter, lasand de inteles ca arbitrul ar fi ajutat astfel marea rivala a Realului, Barcelona.