Steaua, repetiţie pentru meciul cu Standard

Cu gandul la meciul de miercuri cu Standard, roş-albaştrii au făcut o repetiţie utilă în compania lui FC Vaslui. Chiar dacă au avut emoţii timp de o repriză, campioana s-a impus clar cu scorul de 3-1. Vasluiul a fost sparring-partenerul ideal pentru Steaua înainte de partida crucială cu Standard Liege . Nu a venit la Bucureşti ca o victimă sigură, dar nici nu a dat lovitura pentru a-i demoraliza pe roş-albaştri. Lovitura de teatru s-a consumat în minutul 22, cand Adrian Gheorghiu a deschis scorul cu un şut frumos la colţul lung. Duşul rece, în loc să-i trezească pe elevii lui Olăroiu, mai mult i-a debusolat, roş-albaştrii nereuşind foarte multe pană spre finalul reprizei. Semnalul descătuşării steliste a fost dat de Valentin Badea, care s-a răzbunat pe fosta sa echipă, reuşind să aducă egalarea în minutul 45. În repriza a doua, Steaua a forţat şi mai mult careul vasluian şi a obţinut două lovituri de pedeapsă transformate cu siguranţă de Nicolae Dică. După primul său gol pentru Steaua, Valentin Badea a avut parte şi de un duş rece, lăsandu-şi echipa în zece jucători după ce a primit al doilea cartonaş galben în minutul 53. Becali: "N-am avut nicio emoţie" Chiar dacă Steaua a jucat slab în prima repriză, finanţatorul roş-albaştrilor, Gigi Becali, spune că nu s-a îndoit nicio clipă că echipa sa ar putea pierde cele trei puncte. "A fost 3-1 lejer… în zece oameni… de ce să nu fiu mulţumit? N-am avut nicio emoţie la 0-1. Dacă şi cu Vasluiul, acasă, avem emoţii, atunci ce pretenţii să mai avem în fotbalul mare?", a precizat Becali. Prezent în tribuna oficială, fostul finanţator al Vasluiului Adrian Porumboiu a părăsit stadionul înainte de finalul partidei, motivand că are treabă. "Probabil că s-a supărat după acel 11 metri. A zis că n-a fost, dar penalti mai clar ca ăsta n-am văzut. Nu ştiu ce-a vrut, să bată Vasluiul pe Steaua la Bucureşti?", a comentat Gigi Becali. Belgienii şi-au revenit Adversara de miercuri a Stelei, din turul trei preliminar al Ligii Campionilor, Standard Liege, a reuşit să obţină primul punct în campionat, pe terenul liderului Racing Genk. Golul "dracilor roşii" a fost marcat de Jovanovic, cel care va fi titular şi în partida de la Bucureşti. Mijlocaşul croat al lui Standard, Milan Rapaici s-a accidentat la coapsă şi este incert pentru partida de miercuri de la Bucureşti. Totuşi, Gigi Becali este de părere că echipa sa nu ar trebui să aibă emoţii după 2-2 în tur şi a ţinut să-l ironizeze pe directorul executiv al lui Dinamo, Cristi Borcea. "Încă n-am început pregătirea pentru ligă. Mă duc să-mi dea Borcea lecţii", a spus finanţatorul roş-albaştrilor. Bilete doar la peluze Interesul fanilor stelişti pentru partida de miercuri din Liga Campionilor cu Standard Liege este uriaş. Astfel, Steaua a vandut în primele două zile peste 30.000 de bilete, singurele tichete rămase disponibile fiind cele de la peluze. Ieri, organizatorii au pus la bătaie ultimele 10.000 de bilete, printre care se regăsesc şi cele rezervate abonaţilor. Văzand numărul mare de fani care au stat ore întregi la cozi pentru a cumpăra bilete, finanţatorul Stelei, Gigi Becali, este de părere că echipa din Ghencea ar trebui să aibă un stadion mai mare ca cel din Complexul "Lia Manoliu". "Acest lucru demonstrează că Steaua are nevoie de un stadion de 60.000 de locuri", a precizat Becali, care şi-ar dori ca la meciul de miercuri să asiste şi preşedintele ţării, Traian Băsescu. "Chiar dacă nu vine, ar fi bine să se întample ca la meciul cu Rapid, să ne calificăm şi să petrecem după aceea". Steaua – FC Vaslui 3-1 (1-1) Au marcat: V. Badea ('45), Dică ('49, '65 – ambele din penaltiuri) Steaua: Carlos - Saban, E. Baciu, Ghionea, Neşu – Nicoliţă (G. Coman ‘75), Lovin , Cristocea (Paraschiv ‘67), Boştină - N. Dică (Opriţa ‘78), V. Badea. Antrenor: Cosmin Olăroiu. FC Vaslui: Hăisan – Buhuş, Nachtailer, Mardare, Cornea (Buhăescu ‘59) - H. Popa (4. V. Frunză ‘69), şt. Apostol, Sabou (Ljubinkovici ‘46) - M. Croitoru, Adr. Gheorghiu -Bukvici. Antrenor: Gheorgh Mulţescu. Arbitri: Lucian Dan – Z. Szekely , T. Marchiş Stadion: Naţional; Spectatori: 5.000