Rapidul pierde plutonul fruntaş

Rapidul, la primul meci în Giuleşti în această stagiune , precedentul jucandu-se la Ploieşti, nu a reuşit să caştige partida cu nou-promovata Universitatea Craiova (1-1) şi se află la şase puncte de primul loc şi la patru puncte de Steaua, chiar dacă a terminat neînvinsă toate partidele din acest sezon. Elevii lui Răzvan Lucescu declarau, înaintea partidei cu Universitatea Craiova, că de abia aşteaptă să revină în "Potcoavă" pentru a-şi mulţumi fanii care acum două etape au trebuit să vadă meciul de "acasă" la Ploieşti. Avand în faţă o nou-promovată care a venit montată să facă un meci mare în Giuleşti, alb-vişiniii nu au fost în stare să facă mare lucru în prima repriză, mai ales că oaspeţii deschiseseră scorul foarte repede, după o greşeală a lui Coman, prin Parvu (min. 8). Încercările de a egala şi de a marca golul victoriei nu au reuşit decat după trei minute de la introducerea lui Viorel Moldovan (min. 55), salvatorul Rapidului de atatea ori în stagiunea trecută. Punctul izbăvitor nu a mai venit chiar dacă Rapidul a presat puternic fiind ajutat şi de eliminarea olteanului Găman din minutul 82, din cauza ratărilor numeroase ale lui Zicu şi a intervenţiilor foarte bune ale lui Bornescu . "Sunt dezamăgit. Am făcut o greşeală pe care o echipă cu experienţa noastră nu trebuia să o facă. După patru meciuri am pierdut multe puncte, chiar dacă nu am fost învinşi. Ocazii au fost, iar atitudinea din teren a fost una bună. Dar am avut în faţă un portar mare", a spus Răzvan Lucescu. "Zicu suferă foarte tare pentru că nu marchează. Ce s-a întamplat astăzi îl va motiva foarte tare pentru meciul din Cupa UEFA", a adăugat tehnicianul "feroviarilor". "Pe final de meci ne-a fost foarte greu. Cu toate acestea, cred că suntem pe drumul cel bun", a declarat antrenorul oaspeţilor, Ovidiu Stangă. Mititelu acuză arbitrajul Patronul craiovenilor a declarat că Universitatea a pierdut două puncte din cauza arbitrajului favorabil Rapidului. "Craiova a fost furată urat de tot şi azi am pierdut două puncte. Am jucat împotriva a 14 oameni. Au vrut să ne fure şi nu este corect", a menţionat Adrian Mititelu . Rapid - Universitatea 1-1 (0-1) Au marcat: V. Moldovan (‘58) / L. Parvu (8) Rapid: D. Coman - M. Constantin, Maftei , I. Rada - Bădoi, N. Grigore (N. Constantin ‘84), V. Negru (E. Dică ‘70), Art. Karamian - Buga, Zicu - Griffiths (V. Moldovan ‘55). Antrenor: Răzvan Lucescu. Universitatea: Bornescu - Dănănae, D. Stoica, Mitchell, Velcovici - Dina (Găman ‘68), Săceanu, Stăvaru, Rose (Gărlă ‘74) - L. Parvu (Piko ‘89), Stangă. Antrenor: Ovidiu Stangă. Arbitri: T. Lajos, C. Avram, Fl. Damaschin. Stadion: Giuleşti Spectatori: 8.000