Spania - Italia disputa astazi ultimul sfert de finala

- euro 2008 care aduce fata in fata doua foste castigatoare ale competitiei. Ultima intalnire importanta dintre cele doua nationale a avut loc in urma cu 14 ani cand Italia a invins Spania in sferturile mondialelor din Statele Unite.

Spania in 1964 si Italia 4 ani mai tarziu au luat cele doua trofee europene din vitrina celor doua nationale.

In 2008, doar una dintre ele spera sa isi treaca in cont inca un titlu continental.

Spania venerabilului Luis Aragones a ajuns in sferturi fara sa piarda vreun punct iar atacantul David Villa a devenit dupa primul meci, cu Rusia unul dintre cei doar 7 autori de hattrickuri din istoria europenelor.

Italia a inceput turneul in genunchi, 0-3 cu Olanda a remizat cu Romania si s-a calificat pe ultima suta de metri dupa victoria din partida cu Franta.

Palmaresul meciurilor directe dintre Italia si Spania este si el unul strans. Din 22 de partide ibericii au castigat 10, italienii 9 iar 3 s-au incheiat la egalitate.