Naţional – Dinamo 1-2: Răzbunarea cainilor roşii

Anunţat ca o înfruntare a orgoliilor, meciul de pe stadionul Cotroceni, primul derby bucureştean al sezonului avea să se transforme, după numai 16 minute de joc, într-o veritabilă cursă de urmărire. Reuşita lui Cristea, care a dus în avantaj „cainii roşii” după ce a depăşit doi „bancari” şi a şutat imparabil, a reuşit să îl reducă la tăcere, probabil, pană şi pe gălăgiosul preşedinte al FC Naţional, Constantin Iacov . Trei minute mai tarziu, acelaşi jucător dinamovist are desprinderea în varful bocancului, dar mingea şutată de el trece pe langă poarta gazdelor. Avea să fie totuşi 0-2, şi chiar în minutul 24. Decizie despre care se va vorbi mult: lovitură liberă indirectă pentru Dinamo, de pe linia porţii, pentru pasă intenţionată prinsă de portar. Cătălin Munteanu reia în plasa porţii lui Nae, majorand avantajul echipei din Ştefan cel Mare. Pană la pauză, tot dinamoviştii sunt mai periculoşi, dar nu mai reuşesc mare lucru. Şi partea secundă a întalnirii este dominată, la început, de oaspeţi, dar după primul sfert de oră, bancarii devin din ce în ce mai prezenţi în joc. Şi, după o serie de ratări, obţin un penalty – henţ în careu al lui Pulhac , care îşi lasă echipa în 10 oameni. Lovitura de la 11 metri este transformată de Panc, cu 15 minute înainte de final. A fost însă prea tarziu pentru o adevărată revenire. Pressingul jucătorilor lui Marin Dună nu a mai dus la vreo reuşită, deşi în minutul 85, Burcă reia în bara porţii dinamoviste. Scor final: FC Naţional – Dinamo 1-2 (0-2), şi cainii roşii au un start de sezon aşa cum şi-au dorit. Iată echipele care au evoluat: Naţional: Nae, Panc, Mozacu, Ghindeanu, Burca, Lincar, Herea , Florentin Dumitru, Zeno Bundea, Cursaru, Claudiu Drăgan (Marin – 58) Dinamo: Glen Moss, Pulhac, Moţi, Blay , Ştefan Radu, Mărgăritescu, Munteanu, Adrian Cristea, Tameş (Predescu – 86), Ionel Dănciulescu (Cl. Niculescu – 65), Ganea (Paşcovici – 78).