Essien l-a salvat pe Mourinho!

După 1-1 la Londra, un gol era suficient pe Mestalla pentru formaţia luI Jose Mourinho pentru a se califica în semifinalele Ligii Campionilor. Londonezii s-au instalat încă de la început în jumătatea adversă, însă cea mai mare ocazie a debutului de meci i-a aparţinut lui Fernando Morientes, care a şutat violent de la 16 metri în bară. N-a durat mult şi Morientes a reuşit, în minutul 32, să marcheze, cand a scăpat din marcaj şi, din şase metri, l-a executat pe Petr Cech. La niciun minut distanţă, poarta lui Chelsea era asediată şi doar ghinionul i-a împiedicat pe „ lilieci ” să majoreze scorul. Situaţia nu se schimbase prea mult însă pentru Chelsea, care tot de un gol avea nevoie, de data aceasta pentru a împinge meciul în prelungiri, iar în minutul 40 Canizares a avut o intervenţie excelentă reuşind să respingă din vinclul porţii mingea şutată de Shevchenko. Dacă la Londra egala Drogba, la Valencia, Mourinho a fost salvat de Shevchenko, în minutul 52. Au urmat ratări monumentale de ambele părţi şi, cand meciul se îndrepta spre prelungiri, Essien a adus victoria cu 2-1 pentru Chelsea. În minutul 90, mijlocaşul lui Chelsea a şutat puternic din unghi şi, cu ajutorul lui Canizares, a cărui evoluţie a fost altfel foarte bună, a calificat Chelsea în semifinalele Ligii Campionilor. Viitoarea adversară a celor de la Chelsea, în proporţie de 99%, Liverpool, o formaţie de care s-a împiedicat pană acum în drumul spre titlul suprem, deşi în campionat „cormoranii” s-au văzut învinşi în ultimii ani.