Cele 7 minuni ale lui Manchester United

Au fost multe momente memorabile pe Old Trafford, dar ce au reuşit elevii lui Alex Ferguson, marţi seara, este incomparabil. Disputele verbale dinaintea partidei retur şi incidentele din afara stadionului au fost uitate imediat ce a început meciul, cu Manchester United nevoită să întoarcă înfrangerea cu 1-2 înregistrată în partida tur. Niciodată nu mai reuşise Manchester să se califice după ce a pierdut prima manşă la un gol diferenţă, însă performanţa de pe „Teatrul Viselor” a fost de vis. Roma a făcut cea mai slabă partidă din ultimul timp şi a fost învinsă cu un incredibil 7-1, fiind eliminată din Liga Campionilor cu scorul general de 8-3. Ambele formaţii şi-au arătat intenţiile ofensive încă din debutul partidei şi, după o ocazie a lui Francesco Totti care a trecut puţin pe langă bara porţii lui Edwin van der Sar, mă încerca un sentiment de deja-vu. Cea care a înscris prima a fost Manchester, formaţia gazdă, spre deosebire de partida de sambătă, dintre Steaua şi Dinamo, însă „diavolii roşii” au început partida în acelaşi stil precum „cainii roşii” o făceau în „Ghencea”. Totul le-a ieşit, orice pasă îndrăzneaţă, orice şut aparent imposibil. Însă Manchester nu s-a oprit aici şi cele treizeci de minute de vis reuşite de Dinamo în partida cu Steaua s-au transformat în 60 de minute de vis, la capătul cărora United conducea cu 6-0. Michale Carrick a deschis balul în minutul 11, iar Alan Smith, jucătorul pe care Alex Ferguson l-a trimis pentru prima oară în luptă, ca titular, într-un meci de Liga Campionilor, s-a dovedit a fi o mutare caştigătoare, fostul atacant de la Leeds înscriind pentru 2-0 în minutul 17, din pasa lui Ryan acasa .ro/ acasa .ro/ acasa .ro/giggs" title="giggs">giggs " title="giggs">giggs " title="giggs">Giggs . Două minute mai tarziu a venit randul celuilalt atacant, Wayne Rooney, să puncteze. Şocată de cele 20 de minute arătate de Manchester, Roma a încercat timid să revină în meci, însă singurul lucru reuşit de italieni a fost acela de a lăsa spaţii şi mai mari în apărare. Finalul primei reprize şi începutul celei de-a doua i-au aparţinut lui Cristiano Ronaldo, care a punctat în minutele 44 şi 49, ca în minutul 60 Michael Carrick să-şi treacă şi el „dubla” în cont. Tabela de marcaj arăta un scor care şi la tenis tinde a fi umiltor, însă Roma a avut tăria să obţină golul de onoare, prin Daniele de Rossi, un gol meritat pentru cei 4000 de fani care la 6-0 îşi încurajau favoriţii. Ca o paranteză, rămane de apreciat şi reacţia celor două tabere de susţinători: romanii pentru dragostea faţă de echipă, pe care au susţinut-o pană la finalul partidei, şi englezii pentru fair-play-ul dovedit cand i-au lăsat pe italieni să-şi intoneze imnul. Scorul final a fost stabilit de Patrice Evra, care a trimis Manchester în al şaptelea cer, în minutul 80. Manchester, condusă de „motorul” Giggs, autor a patru pase decisive, a obţinut astfel cea mai categorică victorie din 1968, cand au învins formaţia irlandeză Waterford în drumul spre Cupa Campionilor Europeni. În semifinale, Manchester va întalni caştigătoarea dintre Bayern Munchen şi AC Milan, ambele echipe trăind experienţe traumatizante în trecut în faţa unor formaţii englezeşti, chiar în finală.