Dica puncteaza din nou decisiv

Steaua a castigat la Pitesti prima partida din seria de sapte meciuri pe care le are de disputat in 23 de zile, cand printre adversarele ros-albastrilor se vor numara Dinamo Bucuresti , Rapid, Dinamo Kiev si Lyon. Cu primul obiectiv indeplinit, calificarea in Liga Campionilor, antrenorul Cosmin Olaroiu declara inaintea meciului cu FC Arges ca pentru echipa lui mai importanta este castigarea campionatului decat Liga Campionilor. Declaratia lui Olaroiu are acoperire. Un nou titlu de campioana le asigura ros-albastrilor o noua prezenta in Liga Campionilor, ceea ce, cel putin din punct de vedere financiar, nu este de loc de neglijat. Chiar daca titlul este pentru staff-ul din Ghencea peste Liga, Steaua, suntem convinsi, va incerca si acolo imposibilul. La Pitesti, Olaroiu si-a odihnit mai multi titulari, gandindu-se la partida de miercuri cu Dinamo Kiev. Cu Paraschiv si Nesu neinclusi in lotul pentru meciul cu FC Arges, cu Badea, Ghionea si Cristocea pe banca de rezerve, dar cu noile achizitii Cyril Thereau si Stelian Stancu titulari din primul minut, cu Ovidiu Petre introdus dupa pauza, Steaua a reusit sa castige toate punctele in Trivale. Nu a fost un meci care a rupt gura targului. Steaua a jucat economic, nu a facut risipa de energie, dar a construit si a fost mai mult prezenta in fata portii aparate de Vintila. Partida se indrepta spre un egal, mai ales dupa ce arbitrul Cristi Balaj a refuzat un penalty argesenilor, la un duel intre Tanasa si Goian, dupa o intrare imprudenta a stelistului. Dupa numai doua minute, Dica reuseste sa-l invinga pe Vintila. Steaua castiga cu 1-0 si incheie primele sase etape cu cinci victorii si un egal si un golaveraj excelent: 13-1. O victorie de moral inaintea disputei de la Kiev cu Dinamo. Mai mult ca sigur ca pitestenii ar fi trecut mai usor peste penalty-ul neacordat de Balaj, daca meciul se incheia la egalitate. Asa, atacurile la adresa arbitrului au creat un val de proteste, cele mai dure atacuri venind din partea patronului argesean, Cornel Penescu , hotarat ca la viitoarele partide importante, in special cele cu echipele bucurestene, sa ceara arbitri straini. Echipa lui Giuseppe Giannini nu a jucat rau, valoarea echipei este peste ultimul loc ocupat de pitesteni in clasament, dar au insa de muncit din greu sa scape de lanterna.