Cu Rădoi la gala K1

Cei 10.000 de spectatori care s-au înghesuit pentru a prinde un loc pe arena din Oradea au văzut o echipă campioană care a jucat ca o candidată la evitarea retrogradării. Partida s-a terminat fără Mirel Rădoi, eliminat după o intrare de karate asupra lui Tiago, şi fără Gigi Becali în tribune. Finanţatorul a părăsit stadionul în minutul 60, sătul de neputinţa „vitejilor" săi. Steaua s-a aflat în permanenţă la conducerea jocului, fără însă să pună în pericol de prea multe ori poarta lui Daniel Tudor. În faţa unui stadion colorat în roş-albastru, excepţie făcand cei aproximativ 800 de fani arădeni, primul moment fierbinte la poarta arădeană s-a petrecut în minutul 16, atunci cand Ghionea a trimis mingea cu capul, iar Tudor a reţinut balonul dincolo de linia porţii. Asistentul Megheşan a considerat că mingea nu a intrat în poartă, provocand o criză de nervi tehnicianului Cosmin Olăroiu. „Bătrana Doamnă" putea să dea lovitura înainte de pauză cand stelistul împrumutat la Arad, Valentin Simion, a şutat pe langă poartă singur-singurel cu portarul Cernea . Gol valabil înscris de Victoraş Iacob După pauză, presiunea gazdelor s-a amplificat, dar campionii nu au reuşit să pună în pericol poarta lui Tudor decat prin lovituri libere executate slab de Boştină. Steaua a marcat un gol regulamentar, cand Victoraş Iacob a reuşit să trimită mingea în plasă, dar reuşita a fost anulată eronat de asistentul Sebastian Gheorghe, fiul fostului arbitru Gheorghe „Suceavă", pe motiv de ofsaid. Finul Rădoi, karatistul lui Gigi Becali Neputinţa de pe teren a întins nervii steliştilor la maxim. După un joc foarte slab făcut pană atunci, în minutul 57, căpitanul Mirel Rădoi a intrat cu bocancul direct în stomacul lui Tiago, primind al doilea cartonaş galben şi părăsind terenul. Normal ar fi trebuit să primească direct „roşu". Mirel traversează una dintre cele mai slabe perioade ale carierei sale: joacă slab, este în conflict cu selecţionerul şi multă lume vorbeşte că influenţează deciziile antrenorului prin prisma relaţiei sale cu latifundiarul din Pipera. Sătul să vadă cum echipa sa se chinuieşte din nou în faţa unei echipe modeste, Gigi Becali a coborat în minutul 60 de la tribuna oficială şi, negru de supărare, a părăsit arena în aplauzele ironice ale publicului. 11 cartonaşe galbene şi două roşii! Foaia de arbitraj a partidei de la Oradea arată ca un jurnal de front. Arbitrul Lucian Dan a arătat în cele 90 de minute de joc nu mai puţin de 11 cartonaşe galbene şi două roşii, eliminările fiind dictate pentru Mirel Rădoi şi Daniel Chiriţă. UTA s-a ales şi cu un jucător accidentat, Norbert Varga părăsind terenul după numai cinci minute de joc. Steaua - UT Arad 0-0 Steaua: Cernea - S. Stancu (Cristocea ’72), D. Goian, Ghionea (Ov. Petre ’68), G. Coman - Paraschiv, Rădoi, Boştină - Nicoliţă, Thereau (V. Iacob ’80), V. Badea. Antrenor: Cosmin Olăroiu. UT Arad: Tudor - Mihuţ, D. Chiriţă, Balint , Vasiljevici (I. Bălan ’70) - Hidişan, Todea, N. Varga (Tiago ’6), Paşcovici (Stojanovici ’61) - Edson, V. Simion. Antrenor: Marius Lăcătuş. Arbitri: Lucian Dan - Nicolae Megheşan, Sebastian Gheorghe Stadion: Municipal (Oradea); Spectatori: 10.000