Farul îşi complică existenţa

Farul şi FC Vaslui au încheiat la egalitate, 1-1 meciul din etapa a 20-a a Ligii I disputat sambătă după-amiază pe stadionul din Constanţa. Formaţia moldoveană continuă seria rezultatelor pozitive, în timp ce “rechinii” şi-au complicat situaţia, pierzand două puncte în clasamentul adevărului. A fost al patrulea rezultat de egalitate înregistrat în cele cinci partide disputate pană acum în această etapă. Constănţenii au deschis scorul pe final de primă repriză prin Mihai Guriţă. Atacantul Farului, lansat excelent în adancime, a scăpat singur cu portarul Hăisa, l-a driblat şi a trimis în poarta goală, marcand pentru 1-0, în minutul 41. Oaspeţii au alergat după egalare şi după o ratare monumentală a lui Ljubinovic, au reuşit să revină pe tabelă în minutul 73. Bukvic a prins un şut de excepţie de la 25 de metri, mingea a lovit bara şi a ajuns în plasa porţii unui Vlas neputincios. După cinci minute, Vasluiul a rămas în zece, Mardare primind roşu direct pentru un fault dur. În ciuda inferiorităţii numerice, oaspeţii au mai înscris o dată, cu cinci minute înainte de final, însă golul a fost anulat pentru fault în atac. Farul ocupă locul 13 în clasamentul Ligii I, însă a ajuns la –8 la adevăr. Constănţenii nu au reuşit să caştige în ultimele patru partide de campionat, de la instalarea lui Basarab Panduru . Vasluiul lui Hizo a căzut pe opt, însă este fără griji, cu doar –1 în clasamentul adevărului. Iată şi cele două formaţii trimise în teren de cei doi tehnicieni: Farul: Vlas – Teeklon, Farmache, Barbu, Maxim – Senin, Todoran, Nae, Apostol, Şchiopu – Guriţă. FC Vaslui: Hăisan –Panait, Mardare, Ivan, Sabou – Apostol, Doboş, Zmeu, Gheorghiu – Neagu, Temwanjera.