Nu le-a stat nimeni în cale!

Echipele de handbal feminin din Romania au izbutit o calificare în bloc în sferturile de finală ale cupelor europene. Rand pe rand, Oltchim Ramnicu Valcea , Rulmentul Braşov, HCM Roman, U Jolidon Cluj şi Tomis Constanţa şi-au obţinut dreptul de a se bate pentru un loc între cele mai bune echipe în competiţiile în care participă Oltchim Ramnicu Valcea - FC Nurnberg 31-26 (în tur 29-27) Handbalistele pregătite de Gheorghe Tadici îşi continuă marşul spre cucerirea Cupei Cupelor, obiectiv propus de conducerea celor de la Ramnicu Valcea. După victoria la două goluri din tur, valcencele au tratat returul ca şi cum ar fi plecat de pe postura de egalitate cu adversarele lor. Cu Narcisa Lecuşanu, revenită complet după o operaţie la menisc suferită acum trei luni, elevele lui Tadici au pornit bine, dar ambiţia nemţoaicelor a făcut ca echilibrul să se menţină pană la pauză. În partea a doua, romancele au apăsat pe acceleraţie, s-au desprins la un moment dat la nouă goluri, pentru ca în ultimele minute să-şi permită să joace şi pentru cei 3.000 de suporteri din tribună. Estella Itxako - Rulmentul Braşov 21-18 (în tur 14-21) După o victorie clară în tur, braşovencele au tremurat în Spania pentru o calificare în sferturile Cupei EHF. La pauză, scorul a fost egal, 10 –10, şi se părea că totul e rezolvat. Elevele Marianei Tarcă s-au relaxat însă prematur şi, după primele 10 minute ale reprizei a doua, gazdele au reuşit să se distanţeze la cinci goluri, scor 17-12. Noroc că fetele noastre s-au trezit la timp şi au echilibrat imediat situaţia. Pană la urmă a fost o înfrangere la trei goluri în Spania, dar braşovencele continuă cursa spre finala Cupei EHF. HC Roman - Karpati Ujgorod 32-20 (în tur 28-20) Fără îndoială, dintre cele trei echipe din Challenge Cup cea mai mare reuşită trebuie consemnată în dreptul fetelor de la HC Municipal Roman, care pentru prima dată au prilejul să joace un sfert de finală în competiţiile europene. Moldovencele nu au avut niciun fel de emoţii în disputa cu echipa ucraineană, care nu a pus probleme. De asemenea, Tomis Constanţa şi U Jolidon Cluj se numără printre primele opt din Challenge Cup, principala dorinţă a celor trei formaţii romaneşti fiind să nu pice între ele în faza următoare a competiţiei. HCM Constanţa - NK Zagreb 26-28 (returul se joacă sambăta viitoare) În schimb, băieţii nu au putut să ne producă surprize plăcute. Croaţii s-au dovedit prea puternici pentru trupa romană, care a cedat, acasă, în prima manşă a sferturilor Cupei Cupelor, iar şansele de calificare ale echipei pregătite de Lucian Raşniţă au scăzut semnificativ. Returul partidei dintre HCM Constanţa şi NK Zagreb este programat la finele săptămanii viitoare în Croaţia. Nici UCM Reşiţa nu a avut mai mult succes, pierzand meciul tur, în deplasare, scor 24-30, cu ruşii de la Kaustic Volgograd, în prima manşă a Challenge Cup.