Victorii în Cupa Romaniei pentru Naţional, Unirea Urziceni şi Pandurii

Marţi, în şaisprezecimile Cupei Romaniei, FC Naţional s-a impus cu 2-1 în partida cu FCM Bacău, în timp ce Unirea Urziceni a avut nevoie de prelungiri pentru a învinge cu 2-1 echipa din Liga a III-a Juventus Bucureşti. Singura confruntare între două echipe din prima ligă, Pandurii Tg. Jiu - Jiul Petroşani, s-a încheiat cu victoria formaţiei din Tg.Jiu, care s-a impus cu 4-3 la loviturile de departajare. Disputat în faţa a peste 2500 de spectatori, la Focşani, meciul dintre FC Naţional şi FCM Bacău s-a încheiat cu victoria la limită a bucureştenilor, adusă chiar de un fost băcăuan. Doltea a deschis scorul pentru învinşi, în minutul 20, în timp ce pentru „bancari” au marcat Claudiu Drăgan, în minutul 51, şi Cătălin Cursaru, în minutul 67. Meciul dintre Unirea Urziceni a fost însă şi mai echilibrat. La capătul celor 90 de minute regulamentare, cele două echipe se aflau la egalitate, 0-0, însă bucureştenii rămăseseră în zece oameni, după eliminarea lui Miroiu, din minutul 83. În prelungiri, Unirea a deschis scorul prin Costescu, în minutul 95, dar a fost egalată două minute mai tarziu, prin golul lui Zamfirescu. Gheorghe a dus scorul la 2-1 pentru ialomiţeni şi scenariul de la primul gol era cat pe ce să se repete, dacă Teleagă nu ar fi ratat un penalty în minutul 113. Astfel, meciul de la Otopeni, disputat în faţa a 100 de spectatori, s-a încheiat cu victoria la limită a Unirii Urziceni, scor 2-1. În singura partidă dintre două echipa din Liga I, Pandurii a avut nevoie de penalty-uri pentru a trece de Jiul Petroşani, în meciul disputat la Targu Jiu. Pentru echipa caştigătoare au înscris Vătavu, Luca, Ursu şi Orac, în timp ce pentru învinşi au marcat Voicu, Dulcea, Petre Ciprian.