Victorie pentru Şahtior, fără Raţ şi Marica

Fără Răzvan Raţ şi Ciprian Marica în lot , echipa Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu , a învins, sambătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formaţia Zorya, într-un meci contand pentru etapa a 17-a a campionatului Ucrainei. Matuzalem a deschis scorul în minutul 36 al partidei, stabilind totodată şi scorul la pauză, ca, în repriza a doua, Rodriguez, minutul 53, şi Fernandinho, minutul 61, să-şi treacă şi ei numele pe lista marcatorilor. Şahtior ocupă locul doi în clasament, cu 41 de puncte, unul mai puţin decat liderul Dinamo Kiev , care are un meci mai puţin disputat. Poziţia a treia este ocupată de Metalist Harkov, cu 29 de puncte din 16 meciuri.