Victoria lui "Clau-gol" în Giuleşti

La începutul anului 2007, Dinamo trecea printr-o presupusă criză de rezultate. Un singur om radia o stare de linişte. Cristi Borcea. Directorul executiv al clubului din „Ştefan cel Mare” spunea că Dinamo nu mai poate pierde titlul şi că rezultatele vor veni în derby-urile cu Steaua şi Rapid. Meciurile se jucau în deplasare, dar asta nu a împiedicat formaţia lui Mircea Rednic să înscrie cate patru goluri pe terenul fiecărei rivale şi să caştige cele două derby-uri. După 4-2 în „Ghencea”, Dinamo a învins şi în „Giuleşti”, cu un scor aproape identic, 4-1. Doar un gol rapidist în ultima secundă a jocului a lipsit pentru o asemănare aproape de perfecţiune. Rapid a început în forţă, însă Dinamo a lovit instant pe contraatac prin Claudiu Niculescu, care a marcat, în minutul doi, cu un şut superb din vole . La niciun minut distanţă, Niculescu şi-a mai trecut o ocazie în cont, însă rapidiştii au lăsat impresia că pot să revină. În minutul 18, atacantul dinamovist şi-a trecut în cont al doilea gol, după ce a executat o lovitură liberă de la 28 de metri lateral stanga, marcand şi cu aportul portarului Edel Bete, care a lăsat mingea să-i treacă pe sub braţe. Lovitura de graţie pentru Rapid a venit în minutul 27, cand Marius Constantin a fost trimis la vestiare, pentru cumul de cartonaşe galbene. Rapidiştii păreau să nu mai aibă nicio soluţie, însă, cu cateva minute înainte de pauză, Zicu a reuşit să reducă din dezavantaj şi să înscrie împotriva fostei sale formaţii. Repriza secundă a început la fel de bine ca şi prima, cu Claudiu Niculescu marcand pentru 3-1 , după ce a executat puternic o lovitură liberă de la 24 de metri. Şutul nu a fost foarte bine plasat, însă cu un uşor concurs din partea portarului Edel Bete, Dinamo trăgea concluziile în „Giuleşti”. Lovitura de graţie avea să fie dată în minutul 71, după un contraatac fulger al dinamoviştilor, care au ieşit excelent din apărare. Mingea a ajuns la mijlocul terenului la Adrian Cristea, care a dat imediat drumul la balon pentru Claudiu Niculescu. Acesta a rămas singur cu Edel, pe care l-a driblat cu uşurinţă şi a înscris al patrulea său gol , egalandu-l pe Ionel Ganea în clasamentul golgheterilor Ligii I. „Arbitrajul a fost o ruşine” Patronul giuleştenilor, George Copos, a anunţat că Rapid nu va mai accepta vreodată arbitri romani la partidele cu Dinamo. „Astăzi a fost o zi nefericită pentru Rapid. Apreciez modul în care a fost pregătit acest meci, dar sunt furios pe ce s-a întamplat în teren. Savaniu şi restul au distrus meciul. Noi, Rapidul, nu vom mai juca vreodată cu Dinamo arbitraţi de romani. Băieţii au fost extraordinari, s-au luptat , dar ce s-a întamplat azi este o ruşine pentru arbitrajul romanesc. Sunt profund dezamăgit”, a declarat Copos. Victorie pentru Gigi Becali Principala formaţie care profită de acest rezultat este CFR Cluj, ocupanta poziţiei secunde în Liga I, însă pentru patronul Gigi Becali, care desconsideră formaţia ardeleană în lupta pentru locul doi, victoria lui Dinamo este una excelentă pentru Steaua, care a depăşit Rapidul în clasament. „Sunt mulţumit foarte de victoria dinamoviştilor. S-a văzut încă o dată că Dumnezeu este de partea mea”, a spus Becali. Într-o intervenţie telefoncică la Fanatik Show, Vasile Turcu , unul dintre acţionarii clubului din „Ştefan cel Mare”, a declarat că „îi dedică victoria prietenului Gigi Becali”. Răzvan Lucescu: „Am fost dezavantajaţi de arbitru” Antrenorul giuleştenilor a declarat că Rapid a fost dezavantajată de arbitraj în meciul cu Dinamo. “N-am fost lăsaţi de arbitru. Am fost dezavantajaţi încă de la început. Am început bine, dar totul s-a rupt după eliminarea lui Constantin. S-au dat faulturi inexistente pentru Dinamo şi nu au sancţionat intrările dure ale dinamoviştiilor. Plus golul perfect regulamentar marcat de Mazilu. În plus, Maftei a plecat la spital”, a declarat Lucescu. Claudiu Niculescu nu este interesat de titlul de golgheter După ce l-a ajuns pe fostul său coleg, Ionel Ganea, în fruntea clasamentului golgheterilor Ligii I, atacantul dinamovist Claudiu Niculescu a declarat că încă nu se opreşte din marcat, deşi nu îl interesează titlul de golgheter. “Sper să nu mă opresc pană la finalul campioantului din marcat goluri. Este o seară foarte fericită pentru mine, dar fără ajutorul coechipierilor nu aş fi reuşit să marchez cele patru goluri”, a declarat Claudiu Niculescu, menţionand că Dinamo a avut o atitudine pacifistă în lupta pentru locul doi, ajutand atat Rapid, cat şi Steaua, prin victoriile obţinute în faţa ambelor rivale.