Urziceniul a incurcat Rapidul

Rapidul şi-a complicat şi mai mult existenţa în acest final de campionat, după 1-1 la Urziceni, contra Unirii lui Dan Petrescu, duminică seară. Partida a avut un ritm excelent, în special în prima sa parte. Deşi iniţial nu era anunţat ca titular, Viorel Moldovan a făcut parte din unsprezecele de start, însă nu a reuşit să producă impactul aşteptat. Gazdele au deschis scorul după şapte minute, prin Rohat. Fundaşul ialomiţenilor a înscris cu o lovitură de cap din opt metri, după un corner de pe partea stangă. Giuleştenii au preluat treptat controlul jocului şi au trecut pe langă gol, prin Moldovan (19’) şi Zicu (26’). Bilaşco putea dubla avantajul gazdelor, în minutul 39, însă rapidiştii aveau să fie cei care marcau, două minute mai tarziu. Grigore a şutat imparabil, la colţul lung, de la marginea careului mare şi Rapid părea să fie în pole position pentru repriza secundă. Campioana egalurilor Nu au reuşit elevii lui Răzvan Lucescu să se detaşeze de acest supranume, în ciuda eforturilor depuse în partea secundă. Zicu a reuşit o execuţie de mare fotbalist, din afara careului, forţandu-l pe Grigore să scoată in extremis, de la vinclu. De partea cealaltă, Bordeanu şi Onofraş au fost foarte aproape de a-l învinge pe Mincă, trimis din nou în poartă de Lucescu, după gafele lui Edel. Zicu a avut ultimul „cuvant”, în finalul partidei, însă nu a fost ziua lui norocoasă şi Rapidul rămane la patru puncte în spatele Clujului, avand un meci mai mult disputat. Au evoluat echipele: Unirea: C. Grigore – C. Petre, Rohat, Galamaz, Bordeanu – Onofraş, Haciatrian (Ricardo ‘42), V. Negru, C. Constantin – Bilaşco (S. Szekely 77’), B. Stancu. Rapid: Mincă – Rada, Perjă, M. Constantin – Bădoi, Măldărăşanu - N. Grigore (I. Ganea ‘79), E. Dică – Zicu, Buga (C. Lazăr ‘72) - V. Moldovan (Mazilu ‘46).