Steaua poate rasufla usurata

Într-o atmosferă de sărbătoare, cu imagini ale finalei Cupei Campionilor Europeni din 1986, şi cu şase jucători indisponibili (Rădoi, Ghionea, Neşu, Boştină, Thereau şi Croitoru), Steaua Bucureşti a învins cu 2-0 Ceahlăul Piatra Neamţ şi şi-a atins în sfarşit obiectivul: clasarea pe locul doi în Liga I. După cele trei puncte obţinute în Ghencea, coroborate şi cu înfrangerea suferită de CFR Cluj în „Ştefan cel Mare”, Steaua a scăpat în mare parte de emoţii şi poate să se pregătească pentru turul doi preliminar al Ligii Campionilor, după ce a urcat pe locul doi în clasament, cu un total de 62 de puncte, două mai multe decat CFR Cluj. După o oră de joc... Steaua a deschis scorul abia în minutul 61, prin Petre Marin . Micuţul fundaş al „roş-albaştrilor” a venit lansat din linia a doua, la o centrare de pe stanga a lui Vasilică Cristocea, şi a înscris cu capul, de la 11 metri, în dreapta lui Fedorenko. Victoraş Iacob a ridicat scorul la 2-0 în minutul 66, cand a scăpat spre poartă pe stanga, a pătruns în careu şi a înscris cu un şut de la 12 metri, în diagonală. În minutul 76, Valentin Badea a trecut pe langă 3-0, trimiţand mingea în transversală cu un lob de la 15 metri. Bănel Nicoliţă l-a imitat în minutul 88, cu o lovitură de cap de la 10 metri. Badea a scăpat spre poartă în minutul 90+1 şi a trimis mingea în poartă, însă după ce fusese semnalizat în poziţie de ofsaid, astfel că scorul final a fost 2-0. Dică a revenit Cei 20.000 de spectatorii stelişti au scandat numele lui Nicolae Dică, pe cel al lui Adrian Neaga , iar în finalul primei reprize au scandat insistent numele mijlocaşului brazilian Elton. Olăroiu le-a făcut pe plac suporterilor şi atacantul stelist Nicolae Dică a fost introdus în teren în minutul 83 al meciului, în locul lui Sorin Paraschiv , de la care a preluat şi banderola de căpitan. Galeria a scandat împotriva lui Gigi Becali Suporterii echipei Steaua care au luat loc la peluza întai şi a doua la meciul cu Ceahlăul Piatra Neamţ au scandat împotriva finanţatorului Gigi Becali, reproşandu-i, astfel, atitudinea de la meciul Dinamo - CFR Cluj, scor 1-0. Printre scandările fanilor stelişti s-au numărat „Becali, eşti o mizerie!”, „Becali pleacă din Ghencea!”, „Becali, marş la Dinamo!”, „Steaua suntem noi” sau „Becali, du-te în Groapă!”, dar şi scandări injurioase la adresa finanţatorului şi a rivalilor de la Dinamo. De cele mai multe ori tonul a fost dat de suporterii de la peluza a II-a, de la tabelă, scandările fiind preluate şi de galeria de la peluza întai.