Steaua paraseste onorabil cupele europene

Echipa Steaua Bucuresti a pierdut, cu scorul de 1-2 , meciul sustinut, aseara, in deplasare, impotriva formatiei Arsenal Londra , in etapa a VI-a, ultima a grupei H din Liga Campionilor. Singura consolare a Stelei dupa meciul de miercuri seara a fost faptul ca a inscris pe "Emirates", acolo unde Sevilla a incasat trei goluri, iar Slavia sapte, fara ca vreuna din echipe sa marcheze. Arsenal a deschis scorul dupa opt minute de joc, prin Abou Diaby. Bakary Sagna a centrat in careu de pe dreapta, Diaby a scapat de marcajul lui Rada din preluare, si l-a invins pe Zapata cu un sut de la 6 metri. In minutul 42 Van Persie reuseste o pasa excelenta pentru Bendtner, care a patrunde in careul Stelei si a inscrie din 6 metri. Repriza a doua a mai salvat din aparente. Dupa cateva ratari mari ale lui Arsenal, antrenorul Marius Lacatus a mutat excelent si l-a introdus in teren pe Dorel Zaharia, care a inscris la doar patru minute dupa ce a pasit pe gazon. La 2-1, Zapata si-a salvat echipa de la gol, iar cu cinci minute inainte de final trasorul lui Ovidiu Petre a ocolit bara portii lui Lehmann. La finalul partidei, Marius Lacatus a confirmat ca Steaua pregateste o campanie de achizitii insemnata in pauza competitionala, lasand sa se inteleaga ca multi dintre actualii jucatori sunt blazati. “Dupa terminarea sezonului, vom trage linie, vom vedea fiecare ce a facut si ce n-a facut. Sigur ca e nevoie de sange proaspat, de jucatori care sa isi doreasca mai mult sa faca performante. Ne vom aseza si vom discuta, dar e sigur ca vor veni si vor pleca mai multi jucatori", a spus antrenorul Stelei. In celalalt meci al grupei H, Sevilla a invins pe Slavia, la Praga, scor 3-0, si a terminat grupa pe primul loc, in timp ce Arsenal a incheiat pe pozitia secunda. Slavia, ocupanta locului trei, va continua in Cupa UEFA. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro