Steaua, invingatoare la Targu Jiu

Orice schimbare de antrenor produce un cutremur la echipa. Din pacate pentru Steaua, reinstalarea lui Eugen Neagoe pe banca Pandurilor a produs un soc pozitiv. Din fericire insa pentru ros-albastri, ambitia si daruirea exemplara a gorjenilor nu a fost de ajuns, elevii lui Marius Lacatus impunandu-se sambata seara cu 1-0, in urma unui nou gol marcat de cel Ovidiu Petre , fotbalist candva hulit in Ghencea, dar astazi ridicat la stadiu de salvator. Pe un teren plin de gropi, partida de pe stadionul Municipal a inceput cu Pandurii la conducerea ostilitatilor. In minutul cinci, Ilie Iordache a scapat spre poarta stelista, insa a fost oprit pe motv de offside . Dupa 60 de secunde, acelasi fotbalist al gazdelor a trecut pe langa minge, lovitura lui de cap fiind respinsa de Zapata. Prima ocazie a oaspetilor a venit de-abia in minutul 32: Dayro Moreno suteaza pe poarta, dar goalkeeper-ul gorjenilor prinde in doi timpi. La faza imediat urmatoare, Mendoza a fost si el la un pas de a marca, insa nici peruanul nu a avut mai mult noroc cu Mingote, desi a scapat singur-singurel cu acesta. In minutul 37, ghinionul a trecut de partea Pandurilor, sutul-centrare al lui Vasilache lovind transversala portii steliste. Cea de-a doua repriza a inceput exact ca prima, elevii lui Eugen Neagoe preluand initiativa si atacanand in valuri. In minutele 57 si 60, Vasilache a trecut din nou pe langa gol, suturile ex-rapidistului fiind blocate de acelasi brav Zapata. Dupa alte doua minute s-a consemnat o noua ocazie imensa a Pandurilor: trei suturi spre poarta, ultimul fiind trimis, incredibil, peste transversala de Ilie Iordache. Total cursului jocului, cei care au reusit sa deschida scorul au fost oaspetii. Evident, dintr-o noua faza fiza, specialitatea casei la stelisti, indiferent daca pe banca se afla Olaroiu, Hagi, Pedrazzini sau Marius Lacatus: Dayro Moreno executa perfect o lovitura libera de pe partea stanga in minutul 65, nou-intratul Habibou trimite periculos cu capul, Mingote respinge, dar doar in piciorul lui Ovidiu Petre, care trimite din patru metri in poarta. In minutele ce au urmat, Pandurii au trecut la conducerea ostilitatilor insa, ca si pana atunci, fara rezultat pe tabela de marcaj, in ciuda ocaziilor irosite de Stromajer si Vasilache. Scor final 0-1, dar Steaua se poate declara foarte norocoasa... Pentru mai multe stiri despre vedete si mondenitati aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri mondene Acasa.ro