Steaua continua eclipsa

Fotbalul romanesc si-a demonstrat limitele in actuala editie a cupelor europene, un supliment de argumentatie primind si simbata seara, la derby-ul dintre Universitatea Craiova si Rapid, incheiat 0-0. Prefatat de declaratii razboinice intre conducatori, unul dintre cele mai asteptate spectacole sportive ale rundei s-a consumat in citeva faze de poarta si in multe injuraturi. Antrenorul Razvan Lucescu a recunoscut ca Rapid nu ar fi meritat sa obtina mai mult de o remiza in meciul cu Universitatea Craiova, desi echipa sa a avut un numar mai mare de ocazii. „A fost un meci pe care am fi putut sa-l cistigam in prima repriza. In a doua, Universitatea a echilibrat jocul si am avut parte de o lupta surda, iar pe final mi-a fost teama ca putem pierde acest joc. Acceptam acest rezultat, nu pot sa spun ca am fi meritat mult mai mult. Speram sa recuperam in cele 13 etape care au mai ramas ceea ce am pierdut azi“, a spus Lucescu. De partea cealalta, oficialii olteni, in frunte cu patronul Adrian Mititelu, au protestat la fiecare decizie a arbitrului Vasile Bratu, desi situatiile de gol ale Universitatii au fost putine, iar singura faza mai delicata a cazut in sarcina unui asistent, care l-a oprit eronat pe Woobay pe motiv de ofsaid. „Cindva, Rapidul lupta impotriva sistemului. Acum a intrat in sistem“, a izbucnit Mititelu. Acesta i-a criticat si pe conducatorii fotbalului romanesc, spunind ca „sistemul e prea corupt la virf pentru a mai putea face ceva. Este un cancer acut la virf. Cum sa fie astia sefii mei? Eu ii respect cit trebuie, dar nu sint sluga nimanui“. In replica, seful LPF a precizat ca Mititelu exagereaza si risca sa fie sanctionat, dupa ce acelasi Dragomir declarase ca il sustine pe Marian Iancu, chiar daca acesta facuse declaratii cel putin la fel de dure. Stoica, trimis in tribune Nervozitate a fost si pe banca tehnica a oltenilor. In minutul 43 al meciului, antrenorul oltenilor, Stefan Stoica, a fost trimis in tribuna de centralul Vasile Bratu, pentru proteste repetate. Stoica a contestat decizia arbitrului de a-i da un cartonas galben lui Njock, care la rindul sau protestase pentru ca asistentul gresise la un aut. „Nu va este rusine! Nu vedeti la un metru, nu sinteti in stare sa dati o decizie corecta“, a rabufnit Stoica, acesta fiind convins cu greu sa paraseasca banca tehnica, acolo unde a ajuns vicepresedintele Silvian Cristescu . Dupa meci, Stefan Stoica s-a declarat multumit de punctul obtinut si a explicat iesirea nervoasa din finalul primei reprize: „Poate am exagerat si eu putin, dar eu i-am zis doar ca era la doi metri si trebuia sa vada ce s-a intimplat la acea faza“. Chiar daca teoretic au pierdut doua puncte, meciul fiind considerat pe propriul teren, Mititelu a decis sa-si premieze echipa cu 20.000 de euro. Ganea a „marcat“ cu capul in gura lui Baird La pauza, intre jucatorii craioveni si cei rapidisti a izbucnit un conflict pe tunelul spre vestiare. Cel mai sifonat a iesit australianul Michael Baird, atacantul „Stiintei“ fiind lovit cu capul in gura de Ionel Ganea, virful de atac al Rapidului. Oficialii olteni sustin ca la incident au asistat atit arbitrul de centru Vasile Bratu, cit si observatorul Marcel Lica, dar amindoi s-au facut ca nu observa gestul fostului craiovean, aflat acum in postura de adversar al „Stiintei“. Atacantul australian al echipei Universitatea Craiova, Michael Baird, a povestit, dupa meciul cu Rapid, ca in pauza a fost scuipat, in tunelul de acces la vestiare, de jucatorul rapidist Ianis Zicu si apoi lovit de Ionel Ganea, incident in urma caruia s-a ales cu buza de sus sparta. „Zicu m-a scuipat, eu l-am intrebat de ce, iar apoi a venit Ganea si m-a lovit. Nu cred ca am meritat“, a spus Baird. In replica, Razvan Lucescu a spus ca si el a fost injurat de oficialii olteni: „Poate acest lucru face parte din joc, dar eu mi-am strins mina cu cei din tabara Craiovei care m-au injurat“. Cealalta echipa olteana, Pandurii, a tremurat serios in meciul cu Poli Iasi, obtinind trei puncte extrem de importante printr-un gol marcat in prelungiri de rezerva Adrian Popescu. In afara punctelor, Poli a pierdut si finantarea de la buget, autoritatile locale decizind privatizarea clubului dupa ce un raport al Directiei Generale a Finantelor Publice a aratat ca alimentarea de la buget este “expresia unor finantari nerambursabile deghizate, acordate din fonduri publice unei societati comerciale cu capital privat”. Vasluienii au demonstrat ca pot FC Vaslui a incercat sa stearga impresia amicalului din finalul sezonului trecut, dar nu a facut decit sa confirme suspiciunile de blat care au adus titlul Stelei. “Agricultorii” lui Porumboiu au arat gazonul cu razboinicii lui Becali, care a coborit din elicopter in huiduielile localnicilor tocmai cind francezul Thereau era eliminat pentru un atac imprudent la mijlocul terenului, asezonat cu un scuipat. In inferioritate numerica din prima repriza, Steaua a atacat totusi mai mult, dar gazdele au concretizat pe tabela, cistigind cu 1-0. Mai tristi au fost fanii, care nu au putut sarbatori asa cum si-ar fi dorit, deoarece jandarmii au interzis comercializarea bauturilor alcoolice in toate restaurantele si barurile din Vaslui, sub amenintarea amenzilor si chiar retragerea autorizatiei. Masura a fost luata pe baza antecedentelor. La meciul cu Rapid, suporterii celor doua formatii au baut bere, dupa care si-au spart halbele goale in cap chiar in mijlocul orasului, iar la partida cu Steaua au fost fani care au urinat pe soclul statuii lui Stefan cel Mare. Dorinel transpira pentru Piturca Dorinel Munteanu a fost din nou titular la FC Arges, pentru a-l determina pe Victor Piturca sa-l convoace la meciul cu Olanda, echipa sa obtinind cu greu un punct la UTA. „Am venit sa ne inchidem, chiar sa facem antijoc, doar sa scoatem acest punct“, si-a scuzat Munteanu mijloacele cu care a obtinut 0-0 la Arad. Nici de aici nu au lipsit incidentele, Marius Lacatus fiind aproape de o runda de box cu fostul coleg de la nationala, Gica Mihali , secundul pitestenilor. Intr-un alt meci, CFR Cluj a cistigat la limita, 1-0, pe terenul celor de la FC National, care mai pastreaza doar sanse teoretice de salvare de la retrogradare . „Fotbalul este nedrept uneori, dar raminem optimisti, urmeaza doua luni si jumatate de meciuri interesante pentru noi. Daca ne salvam acum, ne-am fi culcat pe o ureche“, a spus presedintele bancarilor, Constantin Iacov. Dan Petrescu a pierdut acasa, tot in urma unui penalty, de data aceasta corect, acordat de Tudor, dar nu a mai amenintat ca pleaca de la Urziceni.