Romania zdrobeste Albania, scor 6-1

Romania a facut scor cu Albania la ultimul joc din preliminariile Campionatului European de fotbal din 2008 impunandu-se pe Stadionul National cu 6-1. Nicolae Dica a deschis scorul dupa o centrare perfecta a lui Cocis, in minutul 22. In finalul reprizei albanezul Skela a ratat egalarea dupa ce mingea trimisa de el a lovit bara portii lui Lobont. Tricolorii au continuat sa se avante in atac, insa centrarile lui Florentin Petre n-au fost finalizate de atacantii nostri. In repriza secunda Tamas a reusit sa aduca linistea in tabara noastra, inscriind cu un sut naprasnic, de la peste 30 de metri distanta, in minutul 53. Albanezii au jucat ultima parte a meciului in inferioritate numerica, dupa eliminarile lui Curri si Dede. A urmat un festival de goluri: pana la final au mai inscris Niculae (‘63, ‘67), Marica (’68-pen.), Dica (’71-pen.), respectiv Kapllani (’64). Gratie acestei ultime victorii, echipa noastra termina preliminariile pe primul loc, consfinteste superb prima calificare dupa opt ani si asteapta cu nerabdare tragerea la sorti a grupelor de la Euro 2008, programata pe 2 decembrie , acolo unde Romania va fi, probabil, in urna a treia valorica. Meciul cu Albania a fost ultimul jucat pe fostul stadion „23 August” care, incepand de azi, va fi demolat si inlocuit cu o arena ultramoderna.