Rasturnari pe semicerc

Calificata pentru a doua oara in istoria clubului in grupele Ligii Campionilor, HCM Constanta a debutat cu dreptul in actuala editie a celei mai importante competitii intercluburi. Elevii antrenorului Lucian Risnita s-au impus, in deplasare, cu scorul de 34-30 (14-16), in fata formatiei cehe Banik Karvina. Desi gazdele au condus aproape intregul meci, avind la un moment dat chiar si sase goluri avantaj (20-14, in minutul 35), constantenii au reusit un final incandescent. Elevii lui Risnita au marcat nu mai putin de noua goluri consecutiv, astfel ca in minutul 51 conduceau cu 27-23. „Baietii au reusit sa se mobilizeze exemplar pe final si sa cistige. Am facut un prim pas spre atingerea obiectivului: trecerea de grupe. Sper sa nu ne oprim aici. Trebuie sa luam maximum de puncte din fiecare meci. Aceasta victorie ne da incredere si curaj. Nu sintem dinainte invinsi nici cu Kiel si nici cu Gudme. In continuare, trebuie sa dovedim discernamint, maturitate si pragmatism“, a declarat antrenorul Lucian Risnita, cel care pregateste si nationala masculina a Romaniei. Urmatorul examen al constantenilor este programat simbata, pe teren propriu, HCM urmind a infrunta formatia daneza GOG Gudme.