Premiera ratata in SUA

Echipa Washington DC United a castigat, pentru a patra oara in istoria sa, Cupa Statelor Unite ( MLS Cup ), invingand in finala, cu scorul de 3-2, formatia Kansas City Wizards, la care a evoluat si fundasul roman Alex Zotinca. Doua dintre golurile invingatorilor au fost marcate de Alecko Eskandarian, in minutele 19 si 23, cel de-al treilea fiind un autogol al lui Zotinca, sibianul deviind balonul in propria-i poarta, in minutul 26, la sutul lui Stewart. Pentru gruparea din Kansas au marcat Jose Burciaga (min. 6) si Josh Wolff (min. 58, din penalty).
In minutul 65, Eskandarian a fost inlocuit cu marea speranta a fotbalului american Freddy Adu, jucator in varsta de doar 15 ani.
Zotinca a ratat ocazia de a deveni primul roman care castiga campionatul de fotbal al SUA.