Partizan Belgrad - exclusa din Cupa UEFA!

Clubul sarb FK Partizan a fost descalificat din editia 2007/2008 a Cupei Uefa , cu efect imediat. Clubul din Belgrad a primit pedeapsa de la Corpul de Control si Disciplina al UEFA, din cauza comportamentului suporterilor in timpul mansei tur cu NK Zrinjski, din primul tur preliminar , disputata la Mostar, pe 19 iulie. Partizan a castigat partida cu formatia din Bosnia si Hertegovina cu scorul de 6-1, dupa ce meciul a fost intrerupt timp de 10 minute in prima repriza din cauza ciocnirilor dintre suporterii celor doua formatii. La finalul meciului suporterii celor doua echipe s-au batut din nou, in afara stadionului, 27 de politisti si noua suporteri fiind raniti in urma altercatiilor. Partizan va plati de asemenea o amenda de 30.056 de euro si va avea posibilitatea sa faca apel la decizia UEFA in urmatoarele trei zile. Indiferent insa de rezultatul apelului, Zrinjski va merge mai departe in turul doi preliminar al Cupei Uefa.