Marica readuce Sahtior in lupta pentru titlu

Atacantul roman Ciprian Marica a adus victoria echipei Şahtior Doneţk, cu scorul de 2-1, în deplasare , cu Arsenal Kiev , în etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Ucrainei. Arsenal a deschis scorul rapid, în minutul cinci, prin golul marcat de Lasha Djakobia, Şahtior întorcand rezultatul în ultimele 20 de minute ale partidei, cand au marcat sarbul Zvonimir Vukic (69, penalty) şi Marica (82). Internaţionalul roman a ajuns astfel la al şaselea gol marcat în actualul sezon şi a apropiat Şahtior la patru puncte de lidera clasamentului în Ucraina, Dinamo Kiev , care a remizat în deplasare, scor 1-1, cu Stal Alcevsk. În clasament, Dinamo Kiev ocupă primul loc, cu 64 puncte, urmată de Şahtior, 60 puncte, locul trei este ocupat de Metalist Harkov cu 48 de puncte, în timp ce formaţia lui Oleg Protastov, Dnepr, se află pe poziţia a patra cu 42 de puncte.