Ilie Năstase: "F...-i în gură să-i f.. de franţuji"

La scorul de 2-0 la seturi pentru Gasquet în meciul cu Andrei Pavel , Ilie Năstase a coborat din tribună şi a venit langă banca tehnică pentru a da sugestii referitoare la tactica jucătorului roman. Enervat de jocul exact al lui Gasquet, „Nasty” a răbufnit către banca tehnică a Romaniei: „F...-i în gură să-i f.. de frannţuji”, scrie onlinesport.ro. Sfaturile date de fostul număr unu mondial lui Pavel , au dat roade, „Cneazul” apeland la reveruri-slice, care l-au scos complet din ritm pe francez. Pavel a reuşit să caştige primul joc pe serviciul adversarului, conducand cu 3-1 în setul al treilea. La 5-2 pentru Andrei, meciul părea relansat, însă totul s-a năruit în numai cateva minute, Gasquet reuşind să remonteze. Francezul a caştigat cinci game-uri consecutive, semnand calificarea Franţei în sferturile de finală ale Cupei Davis.