Contra vrea sa repete "isprava" din 2001

Cupa UEFA este o competitie a marilor surprize. Una dintre ele s-a consemnat in sezonul 2000/2001, cand micuta grupare Deportivo Aleves, cu un Cosmin Contra mult mai tanar si mult mai bun, reusirea marea cu sarea, ajungand in finala si pierzand trofeul doar din cauza nenorocului, dupa un 5-4 dramatic cu Liverpool. La aproape sapte ani de la acea performanta, istoria pare a se repeta pentru internationalul nostru. Aflat de aceasta data in tricoul lui Getafe, grupare clasata pe locul 11 in clasamentul la zi din Primera Division , „Gurita” se apropie cu pasi repezi de ultimul act al Cupei UEFA. Miercuri seara, Contra si ai lui au reusit sa obtina biletele spre sferturile de finala ale competitiei, dupa, ce au trecut de Benfica Lisabona cu scorul de 1-0. In tur, pe pamant lusitan, spaniolii castigasera cu 2-1. Cei care au inceput mai in forta au fost insa oaspetii. Avand nevoie de doua goluri pentru a mai spera la calificare, lusitanii au fost aproape de a-l reusi pe primul in chiar minutul 7, insa varful Makukula a sutat in bara portii spaniole. In minutul 20, „vulturii” au trecut din nou pe langa gol, dar nici Clemente Rodriguez nu a avut mai mult noroc in fata lui Abbondanzieri, trimitand putin pe langa poarta argentinianului. De partea cealalta, Gavilan si-a incercat si el norocul in minutul 28, dar sutul paraguayanului a fost respins ca la handbal de lusitanul Quim. Acelasi mijlocas al echipei gazda a semnat si ultima ocazie a primei reprize, dar din nou fara succes pe tabela de marcaj. Dupa iesirea de la cabine , la rampa avea sa iasa Cosmin Contra. Mai intai, compatriotul nostru a executat foarte bine o lovitura libera in careu advers, in minutul 50, dar Tena nu a putut profita si a trimis, dezamagitor, pe langa. Dupa o noua Actiune personala in minutul 57, „Gurita” a reusit o faza superba cu opt minute inainte de final cand a driblat doi adversari si a patruns in careu. Din pacate, ultima pasa a fost gresita, lusitanii scapand si de aceasta data basma curata. Nu de acelasi noroc au avut parte „vulturii” in minutul 84. Cu romanul Lazlo Sepsi intrat in minutul 72 in locul lui Edcarlos, Benfica s-a vazut invinsa prin euro-golul marcat de Albin – lob perfect, peste Quim, de la peste 20 de metri. Scor final 1-0 si Contra&Co merg mai departe, in timp ce criza portughezilor, ramasi in weekend fara antrenorul Camacho, continua... Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro