Fiorentina, in sferturile Cupei UEFA

Fiorentina, lipsita de aportul lui Adrian Mutu care sufera in continuare din cauza accidentarii de la genunchi, a reusit o calificare chinuita in sferturile de finala ale Cupei UEFA. Cu toate ca gazdele intalnirii, englezii de la Everton , au condus ostilitatile pe tot parcursul meciului si au reusit sa inscrie de doua ori, italienii au avut noroc la loviturile de departajare si vor evolua astfel in faza urmatoare. Fiind presati de infrangerea suferita in tur, scor 0-2, britanicii au atacat furibund inca de la fluierul de start. Chiar daca Arteta si Osman au ratat doua mari ocazii la inceputul partidei, Johnson a reusit sa inscrie pentru Everton in minutul 16. Atacantul nu a indeplinit decat o formalitate, impingand cu pieptul mingea in poarta de la o distanta de cinci metri, dupa ce Frey nu a intervenit bine la centrarea lui Pienaar de pe partea stanga. Bucurandu-se de golul marcat destul de repede, fotbalistii englezi au plusat si mai mult in ofensiva, Arteta nereusind sa fructifice insa doua mari ocazii. Johnson a cazut ca secerat in careul Fiorentinei la intrarea lui Pasqual, dar arbitrul Eric Braamhaar nu a fost deloc impresionat de teatrul jucat de englez, lasand meciul sa continue. Fiorentina a pus in pericol poarta adversa abia dupa jumatate de ora de joc, Howard avand o interventie sigura la voleul lui Jorgensen. Cu cateva momente inainte de pauza, Yakubu a reusit sa introduca mingea in poarta italienilor, dar tusierul a semnalizat offside la faza respectiva. Repriza secunda i-a gasit pe britanici instalati in jumatatea adversa, Jorgensen abia reusind sa scoata de pe linia portii mingea trimisa de Jagielka. O noua faza controversata a avut loc in minutul 52, arbitrul refuzand sa acorde gazdelor un penalty la un hent comis de Ujfalusi. Insistenta englezilor a dat roade in cele din urma, Arteta reusind sa ridice intreg stadionul in picioare prin executia sa din minutul 66. Sutul trimis de mijlocas din afara careului a trecut de Frey si a atins bara inainte de a intra in poarta, iar scorul a devenit astfel 2-0. Fotbalistii Fiorentinei au avut o prestatie stearsa, Pazzini si Dainelli incercand in zadar poarta lui Howard. Chiar daca au fortat enorm in atac, britanicii nu au mai avut nicio reusita pana la finele celor 90 de minute, iar partida a fost trimisa in prelungiri. In prima repriza a timpului suplimentar cele doua formatii au avut fiecare cate o ocazie importanta. Pazzini l-a scos in evidenta pe Howard, care a parat un sutul trimis la coltul scurt, ca apoi lovitura lui Yakubu sa fie blocata de Ujfalusi. Partea a doua de prelugiri era cat pe ce sa aduca un autogol de toata frumusetea, Frey intervenind salvator la mingea trimisa in spate Gamberini. Pazzini putea sa puna capat confruntarii, dar balonul trimis milimetric pe langa poarta a facut ca soarta calificarii sa fie jucata la penalty-uri. In timpul loviturilor de la 11 metri, zeita Fortuna le-a zambit italienilor de doua ori, Yakubu trimitand balonul in bara, iar Frey intervenind extraordinar la sutul lui Jagielka. Scorul de 2-4, obtinut la loviturile de departajare, i-a trimis in sferturile Cupei UEFA pe cei de la Fiorentina, dupa un meci adjudecat cu mult noroc, in care Everton a controlat jocul de la un capat la altul. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro