Bistrita intoarce de la 0-2

Ioan Ovidiu Sabau nu obisnuieste sa triseze. Nu-i permit educatia si religia. Inca de cand a sosit la Bistrita, nu a facut altceva decat sa construiasca o trupa care, in masura posibilitatilor, sa joace un fotbal cat mai pe poarta, cat mai ofensiv. Iar Gloria a fost greu de invins acasa, in acest sezon doar dinamovistii plecand cu toate punctele de la Bistrita. La fel si-a indemnat jucatorii sa procedeze si in partida cu CFR Cluj, cea mai bine clasata dintre echipele provinciei, nimeni alta decat formatia care in etapa trecuta stopase Dinamo. Gloria a inceput furibund meciul, ratand trei bune oportunitati de a deschide scorul, la ultima dintre ele unul dintre portughezii Clujului, Cadu, respingand de pe linia portii. Totusi, in minutul 37, CFR beneficiaza de un corner si Coroian profita de balbaiala din careu si marcheaza primul gol. Elevii lui Sabau sunt descumpaniti si, aproape imediat, Surdu face 2-0 pentru oaspeti , scorul pauzei. Repriza a doua pare a fi la discretia clujenilor, insa, in minutul 72, Zaharia patrunde perpendicular in careu si il invinge pe Stancioiu , dand semnalul revenirii gazdelor. Bergodi nu renunta si schimba un atacant cu altul, in locul lui Semedo intrand Tilinca. Inutil. Bistritenii forteaza cu toate liniile si, cu noua minute inainte de final, Paduretu speculeaza o greseala si egaleaza cu un voleu din careu. Sabau crede in continuare in izbanda si isi trimite jucatorii in fata. Ceferistii au o zvacnire, insa arbitrul Deaconu muta in afara careului un fault al bistriteanului Sepsi asupra lui Chihaia. Iar lovitura de teatru se produce, Bad marcand golul victoriei in prelungiri, dupa o gafa a portarului Stancioiu. Gloria se apropie la doar un punct de adversara sa, iar Sabau poate spera in continuare linistit. Puterea de a crede intotdeauna pana la capat da rezultate si pe terenul de fotbal, nu numai in cartile religioase.