Benfica a salvat meciul cu Espanyol în două minute

În minutul 58, Espanyol părea a doua echipă spaniolă care reuşea să uimească Europa joi seara şi să obţină un neverosimil 3-0 în prima manşă a sferturilor Cupei Uefa, însă Benfica Lisabona a avut tăria să revină şi să schimbe soarta dublei manşe, meciul încheindu-se cu scorul de 3-2 în favoarea hispanicilor. Dacă la 3-0 pentru gazde, după golurile lui Tamudo (15), Riera (33) şi Pandiani (58), Benfica păstra şanse infime de calificare în semifinalele Cupei Uefa, Nuno Gomes , în minutul 63, şi Simao, în minutul 65, au oferit portughezilor două goluri vitale înaintea manşei retur de la Lisabona . Miccoli a avut şansa chiar să egaleze, cand a şutat periculos pe langă poartă, în timp ce Quim a asigurat că la cealaltă poartă Pandiani nu avea să-şi treacă în cont „dubla”. Aşadar, încă un sfert de finală a cărui soartă se va decide în manşa retur, Osasuna fiind singura echipă calificată virtual în semifinalele Cupei Uefa.