AS Roma, incapabilă în faţa campioanei Franţei

AS Roma, fără Cristian Chivu, a obţinut doar un rezultat de egalitate, 0-0, pe propriul teren, în faţa lui Olympique Lyon , în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Campioana ultimelor cinci ediţii ale campionatului francez era favorită în faţa Romei, o echipă bună, care însă continuă să nu convingă în Europa. Oaspeţii au început tare şi în au fost aproape de deschiderea scorului în minutul 8, la o lovitură liberă executată de Juninho . Mancini a încercat să respingă, însă balonul a lovit bara porţii lui Doni. Malouda a avut o acţiune superbă în minutul 20, cand l-a driblet de două ori pe înlocuitorul lui Chivu, Ferrari, însă Doni a fost la post. Meciul a scăzut în intensitate, cele două echipe părand că se anulează reciproc. Romanii au ieşit mai motivaţi de la cabine şi au trecut pe langă gol, prima dată în minutul 61, cand reluarea lui Totti a fost respinsă in extremis de Coupet. Lyon a răspuns patru minute mai tarziu prin o lovitură liberă a lui Juninho, însă portarul roman a prins în doi timpi. Totti a bătut şi el periculos o fază fixă, în minutul 72, fără probleme pentru goalkeeper-ul francez. Juninho putea marca golul serii, cand execuţia sa de la aproape 30 de metri l-a surprins pe Doni, însă a aterizat pe plasa porţii romane. Un meci sub media celorlalte din această fază a competiţiei, încheiat cu un rezultat ce avantajează formaţia lui Gerrard Houlier. Francezii au nevoie de o victorie la un gol pe Stade Gerland pentru a se califica în sferturi.