Arsenal si Liverpool, eliminate rusinos din Cupa Angliei

Optimile de finala ale Cupei Angliei au oferit doua mari surprize. Una prin natura scorului inregistrat, iar cealalta prin natura diferentei dintre cele doua echipe. Desi Arsenal s-a distantat la cinci puncte in clasamentul Premier League si se indreapta cu pasi marunti spre titlu, Manchester United le-a oferit o lectie pe cinste „tunarilor”, eliminandu-i din Cupa Angliei cu un usturator 4-0. Golurile victoriei lui Manchester au fost marcate de Rooney (16), Fletcher (20, 74), Nani (38). De partea cealalta, dupa ce si-a luat adio de la orice speranta la titlu si risca sa ramana si in afara locurile de Liga Campionilor, Liverpool continua criza rezultatelor. Echipa antrenata de Rafael Benitez a fost eliminata dupa ce a pierdut cu scorul de 1-2 meciul disputat in fata formatiei Barnsley, din liga a doua engleza. Pentru „cormorani” a marcat Kuyt, in minutul 32, cand a stabilit si scorul pauzei, insa Barnsley a revenit in partea secunda. Intai Foster a egalat, in minutul 57, ca Howard sa incremeneasca intregul Anfield , cand a marcat golul victoriei in minutul trei de prelungire al partidei. Alte rezultate din optimile de finala ale Cupei Angliei: BRISTOL-Southampton 1-0 (Lambert 84) CARDIFF-Wolverhampton 2-0 (Whittingham 2, Hasselbaink 11) CHELSEA-Huddersfield 3-1 (Lampard 18, 60, Kalou 70/Collins 45) Coventry-WEST BROMWICH 0-5 (Brunt 12, Bednar 59, 69-penalty, Miller 76, Gera 78) Echipele scrise cu majuscule s-au calificat in sferturile de finala ale competitiei. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro