Apara Hutupan!

Romania a invins Coreea de Sud , in primul meci din grupa principala a CM din Franta, gratie prestatiei uimitoare a portarului de la Oltchim . Departe de forma pe care a aratat-o in urma cu doi ani la Sankt Petersburg, reprezentativa feminina de handbal a Romaniei reuseste totusi sa-si atinga obiectivul si sa ramina neinvinsa la Campionatul Mondial din Franta. In debutul celei de-a doua grupe principale, elevele lui Gheorghe Tadici s-au impus greu, cu scorul de 31-27 (14-15), in fata fostei duble campioane olimpice, Coreea de Sud. Pentru Romania au marcat Bradeanu (6 goluri), Lecusanu, Gilca, Nechita (cite 5), Maier (4), Motogna (3), Meirosu (2) si Luca (1). Romancele, ca si in partidele din grupa preliminara, au inceput greoi partida contra Coreii de Sud, fiind conduse chiar si cu cinci goluri, 5-10 (minutul 15). Mustruluite la pauza de antrenorul Gheorghe Tadici, handbalistele au reusit in repriza secunda sa preia pentru prima data conducerea pe tabela, 17-16 (minutul 33). Finalul a fost dramatic, dar interventiile miraculoase ale portarului luminita hutupan au reusit sa aduca linistea in tabara romana. ,,Recunosc ca in cele trei meciuri din grupa preliminara nu mi-am facut datoria, fiind accidentata. Totul e bine cind se termina cu bine. Sper sa aducem medalia in Romania’’, a declarat cea mai buna jucatoare in aceasta partida, Luminita Hutupan. Urmatoarele meciuri cu Spania si Ungaria, se vor disputa simbata (ora 19.30) si duminica (ora 17.30). Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro