Al Ittihad, a patra la Campionatul Mondial al cluburilor

Echipa Al Ittihad, antrenata de Anghel Iordanescu , a pierdut locul trei la Campionatul Mondial al cluburilor, dupa ce a fost invinsa, in finala mica, sustinuta in compania formatiei Deportivo Saprissa, cu scorul de 3-2 (1-1). Pentru echipa lui Iordanescu au marcat Kallon '28 si Job '53 (penalti), in timp ce golurile formatiei din Costa Rica au fost inscrise de Saborio '13, '85 (penalti), R. Gomez '89. Infrangerea este cu atat mai dureroasa cu cat trupa ,Generalului" a condus ostilitatile si ar fi putut obtine o victorie facila . Statistica indica faptul ca Al Ittihad a avut 15 suturi catre poarta adversa, in timp ce Saprissa doar 11. De asemenea, la posesia balonului, echipa antrenata de Iordanescu a fost superioara: 56 la suta, iar adversarii 44 la suta. Oricum, performantele realizate de catre Iordanescu pana acum nu au ramas fara ecou in lumea fotbalului. Fostul selectioner al nationalei Romaniei a fost nominalizat de catre Federatia Internationala pentru Istoria si Statistica Fotbalului pentru titlul de cel mai bun antrenor de club din 2005. Alaturi de el, din zona Asia, mai este nominalizat, la aceasta sectiune, si cehul Milan Macala, invins de roman in finala Ligii Campionilor Asiei. "A fost un meci bun, spectaculos. Totusi, pentru noi nu a fost o zi buna, pentru ca am pierdut locul trei in ultimele cinci minute ale partidei. Nu am inceput prea bine, dar am reusit sa revenim. La scorul de 2-1 am avut sansa sa ne marim avantajul si ar fi trebuit sa profitam. Obiectivul nostru era sa terminam pe locul trei, dar chiar si asa a fost o experinta buna pentru viitor", a comentat Iordanescu. In finala Campionatului Mondial al cluburilor, Liverpool a fost invinsa, scor 0-1, de catre sud-americanii de la Sao Paolo. Singurul gol al meciului a fost marcat de catre Carlos, in minutul 27.