Social

#cristian poteras #primarie #peisagistica

35 de milioane de euro pentru iarba, in Sectorul 6

In Capitala, se vor cheltui 35 de milioane de euro timp de patru ani pentru amenajarea a Sectorului 6.

Printr-o licitatie restransa accelerata, primaria condusa de Cristian Poteras , va incredinta amenajarea peisagistica a Sectorului 6 pentru urmatorii patru ani unei singure firme.

Astfel, Primaria Sectorului 6 va cheltui cate 8,75 milioane de euro pe an pentru intretinerea spatiilor verzi, adica 729.200 de euro lunar.

Firma castigatoare va trebui sa ingrijeasca copacii, iarba, gardurile vii si sa se ingrijeasca de aspectul spatiilor verzi din intregul sector.

"Legea ne permite ca, pana la sfarsitul anului, sa organizam o astfel de licitatie. Nu am vrut sa ne ducem cu licitatia pana in vara. Exista si contestatii si ne-am fi lungit. Am dat contractul pe patru ani pentru ca este vorba de o problema de continuitate. Experienta anilor precedenti ne-a demonstrat ca este mai bine sa avem continuitate in executarea lucrarilor", a explicat directorul adjunct al Administratiei Domeniului Public Sector 6, Marius Ambrozie, citat de Gandul.info.

Dupa restructurarile din cadrul ADP, au mai ramas 180 de angajati pentru spatii verzi , care au atributii diferite de cele din caietul de sarcini al licitatiei, a mai explicat Ambrozie.

In 2009, Primaria Sectorului 6 a cheltuit 47 milioane de euro pentru iarba si plante agatatoare , in cartierele Militari si Drumul Taberei. Din aceasta suma, 27 milioane de euro au provenit din fonduri europene nerambursabile destinate reamenajarii urbane.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea