Social

2.500.000 $, spaga ceruta de omul lui Nastase

Faimosul scandal duty free este scos din nou la suprafata intr -un articol din "Financial Times", preluat de 2 american "Los Angeles Times".
In material, care analizeaza tratamentul la care sint supusi investitorii straini in Romania, este reluata si o declaratie a lui Rick Weil, patronul firmei EDF, care il acuza pe "seful de cabinet al lui Adrian Nastase din anul 2001" ca i-a cerut mita 2,5 milioane dolari.

"In 2001, potrivit lui Rick Weil, proprietarul EDF, seful staff-ului lui Nastase a cerut 2,5 milioane de dolari mita pentru a pastra acordul in vigoare. Weil a spus ca a refuzat mita. Nastase a negat acuzatiile", se arata in articol.

In 1992, EDF Services LTD si SKY Services LTS s-au asociat, pe o perioada de 10 ani, cu Aeroportul International Bucuresti-Otopeni si cu compania Tarom, formind societatile mixte EDF Asro SRL si SKY Services (Romania) SRL. Directia Vamilor a suspendat in 1998 autorizatiile firmelor EDF pentru nereguli contabile. In 2001, compania Tarom si AIBO au decis sa se retraga din asocierea cu EDF.

Mita la nivel inalt

2 german "Die Welt" a publicat pe 16 noiembrie 2002 un articol potrivit caruia un reprezentant al Guvernului Romaniei i-ar fi solicitat lui Rick Weil, proprietarul firmei EDF, mita in valoare de 2,5 milioane de dolari pentru ca EDF sa administreze in continuare magazinele duty free din Aeroportul Otopeni .

In perioada 2001-2004 s-au organizat mai multe licitatii pentru duty free-urile de la Aeroportul Otopeni, fara a fi insa finalizate. Dezvaluirea numelui celui care a cerut mita a trecut aproape neobservata anul trecut, cind " Academia Catavencu " a preluat declaratia lui Weil din presa straina. Se intimpla imediat dupa al doilea tur de scrutin al prezidentialelor.

Weil a relatat intilnirea cu Tesu de la Hotelul Hilton din Bucuresti. "Acum, eu nu pot sa spun cu exactitate daca primul-ministru este seful meu, insa seful meu mi-a cerut sa vin aici si atita vreme cit eu primesc 2,5 milioane de dolari vom considera ca va putem permite sa va continuati activitatea", i-ar fi spus Tesu lui Weil.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea