Van Bommel menţine speranţa pentru Bayern

Real Madrid a fost privată de un avantaj de două goluri în faţa rivalilor de la Bayern Munchen, datorită unui gol de senzaţie marcat de Van Bommel în finalul meciului tur din optimile Ligii Campionilor. Elevii lui Fabio Capello s-au impus cu 3-2 într-un derby de mare tradiţie al competiţiei, însă calificarea se va juca în returul din Germania. Specialiştii acordau şanse egale celor două formaţii înainte de această dublă manşă, două echipe de tradiţie, care însă traversează un sezon slab, ambele ocupand locul 4 în întrecerile interne. Raul a descis scorul pe “ Santiago Bernabeu ”, în minutul 10, cand a trecut cu noroc de Kahn şi a trimis balonul în plasă, după o pasă printre a lui van Nistelrooy. Nemţii au egalat în minutul 23, prin Lucio, care l-a învins pe Casilias cu o puternică lovitură de cap, după o fază fixă executată de Sagnol. După doar cinci minute, Real a trecut din nou în avantaj, prin căpitanul Raul, care a împins în plasă o minge lobată a lui Helguera după un corner al lui Beckham. Cu zece minute înainte de pauză era deja 3-1, graţie reuşitei lui van Nistelrooy. Atacantul olandez a reluat direct o minge centrată de Beckham, lăsandu-l fără replică pe Kahn. “Becks” a fost aproape de a înscrie în minutul 52, şutul său din lovitură liberă a fost respins în bară de portarul german. Nemţii au preluat treptat controlul jocului şi odată cu intrarea lui Pizarro în locul lui Podolski (foarte slabă evoluţia sa), a apărut şi pericolul la poarta spaniolilor. Presiunea celor de la Bayern s-a accentuat pe final de partidă, iar Pizarro a fost foarte aproape de a marca în minutul 84, însă şutul său din zece metri a fost respins excelet de Casilias. Portarul Realului nu a mai avut reacţie la torpila lui Van Bommel din minutul 88. Mijlocaşul olandez a prins un voleu de excepţie care s-a dus ţintă în colţul porţii madrilene. Fostul jucător al Barcelonei nu s-a putut abţine să nu îi provoace pe suporterii madrileni, arătandu-le pumnul. 3-2, un rezultat care avantajează campioana Germaniei. Nemţii au meritat golul marcat in extremis pe final de partidă, întrucat Real nu a mai legat mai nimic în a doua jumătate a reprizei secunde, mulţumindu-se să se apere. Bayern proneşte cu prima şansă pentru returul din Germania, teritoriu interzis pentru Real Madrid. Au evoluat formaţiile: Real Madrid: Casilias – Torres, Cannavaro, Helguera, R. Carlos (R. Bravo 59’) – Beckham, Gago, Guti, Raul – van Nistelrooy, Higuain ( Robinho 53’) Bayern Munchen: Kahn, Sagnol, Lucio, Van Buyten, Lahm – Van Bommel, Hargreaves, Demichelis (Salihamidzic 46’), Schweinsteiger (Scholl 79’) – Makaay, Podolski (Pizarro 61’).