Romania - Spania: 50-14, la rugby

Naţionala de rugby a Romaniei a învins astăzi, echipa Spaniei, scor 50-14, într-un meci disputat pe Stadionul Ghencea, în Cupa Europeană a Naţiunilor. Romania a reuşit să înscrie primul eseu al meciului în minutul 6, prin Cristian Petre, iar Dănuţ Dumbravă a transformat fără probleme, majorand scorul la 7-0 pentru echipa stejarilor. Zece minute mai tarziu, Romania reuşeşte cel de-al doilea eseu, prin Cătălin Fercu, dar Dumbravă ratează transformarea, balonul şutat de el lovind unul dintre buturi. Spaniolii profită de faptul că au superioritate numerică timp de zece minute, în urma unui cartonaş galben primit de Socol, şi reuşesc să marcheze primul lor eseu. În ultimele minute ale primei reprize, Romania înscrie eseul cu numărul patru şi, după ce Iulian Dumitraş reuşeşte transformarea, echipa condusă de Daniel Santams intră la pauză cu scorul de 24-7. Romanii se menţin la carma jocului şi în repriza secundă şi reuşeşc un nou eseu încă din primele minute ale actului secund. Fercu marchează eseul cu numărul cinci, Vlaicu îl transformă, iar scorul devine 31-7. După ce Dumitraş marchează încercarea cu numărul şase, romanii se desprind decisiv în urma eseului înscris de căpitanul Sorin Socol şi transformat de Vlaicu. Reuşitele Romaniei sunt continuate de eseul lui Marius Tincu şi transformarea lui Florin Vlaicu, în timp ce spaniolii reuşesc în ultimele minute să reducă din handicap, înscriind cel de-al doilea eseu al lor şi stabilind scorul final, 50-14 în favoarea Romaniei.