Jucam contra Frantei

Romania a invins marti selectionata Germaniei cu scorul de 32-24 si a terminat pe primul loc in grupa a II-a principala de la C.M. din Franta. Situatia din jocul de ieri cu Germania a fost paradoxala, intrucat victoria dezavantaja aparent ambele echipe care, in caz de succes, intalneau Franta. Cea mai buna varianta pentru tricolore era remiza care le-ar fi scos in cale, in sferturi, Angola. Cum Germania intalnea Angola doar in cazul unei infrangeri , nemtoaicele nu s-au omorat cu firea si au pierdut clar la opt goluri diferenta. Selectionerul Gheorghe Tadici a precizat ca echipa sa nu se putea multumi cu jumatati de masura. Prima repriza s-a incheiat cu 16-12, iar partea a doua a meciului a adus un avans mai mare - 21-15 in minutul 40. Era clar ca Germania se fereste de egal, dar nu vrea sa piarda rusinos. Si calcului parea sa ii iasa - cinci goluri avans in minutul 50, 27-22 pentru fetele noastre, care nu au fortat deloc, dar au jucat, pentru ca in final sa fie 32-24. Romania va infrunta Franta in sala de 14.000 de locuri de la Paris Bercy, maine, la ora 21.30. Trimite o felicitare muzicala de Craciun Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro