Beitar - Dinamo 1-1. Cainii au mai trecut un hop

S-a încheiat partida de la Sofia, unde Dinamo a disputat un meci dificil joi seară, cu Beitar Ierusalim. Forul european a obligat echipa israeliană să organizeze manşa secundă din al doilea tur preliminar al Cupei UEFA pe teren neutru , din cauza conflictului dintre Israel şi Liban. Cainii roşii porneau de la acel 1-0 înregistrat în tur. Avantajul de la Bucureşti a fost însă anulat încă din minutul 4, după golul lui Itzaki. Joao Pinto a şutat bine, Matache a respins cu greu, în faţă, iar Itzaki a deschis scorul. Din fericire, autogolul lui Gerson, din minutul 23, a adus liniştea în tabăra cainilor roşii. Claudiu Niculescu a executat bine un corner, iar jucătorul lui Beitar a deviat mingea în propria poartă. Să mai notăm că, în minutul 45, Cătălin Munteanu a fost la un pas de gol, mingea trimisă de el trecand puţin pe langă bară. De altfel, pană la sfarşitul primei reprize, elevii lui Rednic au menţinut o presiune fantastică asupra adversarilor şi, chiar dacă nu au mai reuşit să înscrie, s-au aflat în cateva situaţii favorabile. De partea cealaltă, Beitar a reclamat penalty la două situaţii confuze. Poate şi de aceea Dinamo a arătat o echipă mult mai prudentă în repriza a doua, lăsandu-se dominată de adversar. Dar a reuşit să menţină scorul pană la final. Mai mult, în minutele de prelungire, Dănciulescu a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Mircea Rednic a început cu tripleta de aur, Claudiu Niculescu, Dănciulescu şi Ganea , chiar dacă ultimul a acuzat conducerea dinamovistă, la sfarşitul meciului cu Poli Timişoara, că se implică în stabilirea echipei de start. “I-am zis lui Ganea că va fi titular. Eu discut mereu înaintea meciurilor cu jucătorii. Nici lor nu le este uşor, nici mie. I-am promis că va juca încă de dinaintea meciului cu Timişoara şi eu mă ţin de cuvant. Nu ştiu încă formula de start, cu un atacant, doi, trei, veţi vedea diseară”, a menţionat Rednic, care l-a schimbat totuşi la pauză pe Ganea cu Ropotan . Atat Dinamo, cat şi Rapid îşi vor afla vineri adversarele din următorul tur al Cupei UEFA.