IT & C

5.000 USD dintr-un joc pe net

Comertul pe bani reali cu bunuri si servicii virtuale este un fenomen cunoscut printre cei care se refugiaza in lumile imaginare. „Entropia Universe“ este unul dintre jocurile online cu economie reala, in care utilizatorul poate sa-si verifice abilitatile strategice si de bun negociator prin intermediul unui personaj imaginar. Alexandru Lapovita , un bucurestean in virsta de 25 de ani, a reusit, dupa mai bine de un an de aventuri virtuale, sa dea marea lovitura, cistigind respectul a vreo 500.000 de gameri din toata lumea, traitori in acelasi univers Entropia: a pus mina pe un premiu care, in bani adevarati, face 5.000 de dolari. Deocamdata. PED vs USD Specificul jocului „Entropia Universe“ consta in faptul ca acesta permite ca banii din viata reala sa fie schimbati in moneda virtuala a jocului, Project Entropia Dollars (PED), unde 10 PED reprezinta echivalentul unui dolar american. Jucatorul poate depune bani reali in joc, prin mai multe metode, insa cel mai des folosita este prin intermediul unui card inregistrat la o banca. In momentul transferului banilor in contul personajului virtual, banii sint schimbati automat in PED. Suma minima pentru a intra in joc este de 10 dolari. Utilizatorul nu este taxat nici pentru software, nici pentru conectarea la serverele companiei suedeze MindArk, cea care detine jocul. Softul poate fi obtinut gratuit de pe site-ul oficial al jocului (www.entropiauniverse.com). Jucatorul scoate bani din buzunar doar daca vrea bunuri sau servicii virtuale pe care personajul sau nu si le permite din banii cistigati in lumea imaginara. Feffoizii au furat oul de Atrox Aventura in universul Entropia debuteaza o data cu sosirea pe planeta Calypso, care ofera conditii de viata similare celor de pe Pamint, jucatorul fiind considerat colonist in Entropia Universe. Ca sa cistige bani, personajele virtuale pot vina animale fantastice, pot trai din minerit sau confectii de haine, pot vinde arme si armuri sau pot, pur si simplu, sa faca profit din cumpararea unor bunuri pe care le vind mai scump altor jucatori. Dintre cei aproape 500.000 de jucatori inregistrati in momentul de fata in Universul Entropia, Alexandru Lapovita, administrator de retea, este cistigatorul unei vinatori organizate in universul virtual, care i-a umflat contul adevarat cu cel putin 5.000 de dolari. „MindArk a organizat un eveniment in cadrul caruia am gasit un obiect unic foarte valoros. Un grup mare de animale Feffoid au furat un ou de Atrox, o alta rasa de animale. Oul putea fi recuperat doar daca unul dintre entropieni il gasea, dupa ce omora animale din specia Feffoid si le jefuia. Astfel, foarte multi jucatori au inceput sa vineze Feffoid. Dupa aproape patru zile de omorit Feffoid, nu mai aveam armament de vinat decit un singur animal, si nici bani de alta vinatoare nu mai aveam. Chiar la ultimul animal, dupa ce l-am omorit, am gasit oul, numit Unique Green Queen Atrox Egg, linga inca 2.800 de PED. Am tremurat 15 minute, emotiile au fost foarte mari. Au fost mai multi jucatori care mi-au oferit diverse sume pe el, cea mai mare oferta fiind de 50.000 de PED, echivalentul a 5.000 de dolari“, povesteste Alexandru. El adauga ca nu este hotarit inca daca il va vinde, deoarece este posibil ca oul sa fie mult mai valoros. Dupa ce se va stabili un pret final pe obiectul gasit, Alexandru este hotarit sa-si retraga o parte din bani. Avatarul de 800 de dolari Mc’Lap Tzest0s Alexan’ru este numele avatarului care i-a adus lui Alexandru incredibilul profit, dar si faima printre entropieni. „Fac parte din masa de jucatori ce inclina spre anonimat, dar acum am devenit faimos datorita evenimentului“, adauga el. Pe parcusul unui an in care Alexandru s-a straduit sa-si perfectioneze eroul, el a investit in jur de 800 de dolari. „Acum, daca as vrea sa ma retrag din joc si as vinde tot ce am, as recupera cam 500 de dolari. Asta in afara obiectului gasit“, spune Alexandru. Bani buni pentru veterani Pina sa gaseasca valorosul obiect, Alexandru nu s-a gindit ca ar putea cistiga vreodata bani din „Entropia Universe“. „M-am jucat de placere. Vedeam cum alti jucatori obtin profit de pina la 10.000 de dolari, bineinteles in cazuri rare, insa ma multumeam cu profitul care imi permitea sa continuu sa joc fara sa depun bani“, isi aminteste entropianul. El adauga ca jucatorii mai vechi, de nivel mai mare, au echipamente foarte bune, achizitionate pe cind erau ieftine, ce le permit sa faca profit constant, traind astfel din banii din joc. Club spatial de 100.000 de dolari Un regizor independent de film, Jon Jacobs, cunoscut in cadrul „Entropia Universe“ ca Neverdie, a achizitionat in 2005, in urma unei licitatii care a durat trei zile, un club spatial virtual pentru care a platit 100.000 de dolari. El considera ca terenurile de vinatoare, cluburile de noapte si spatiile de cazare si depozitare ale clubului spatial virtual ii vor aduce profit mult mai mare decit investitia facuta. Profitul in cazul detinatorilor de terenuri sau cluburi provine din taxa pe care acestia o impun celor care desfasoara diferite actiuni pe teritoriul lor. In 2004, un alt jucator a investit peste 26.000 de dolari intr-o insula virtuala, tot din cadrul jocului „Entropia Universe“. Romanii, „banati“ la joc Romania este singura tara din istoria jocului „Entropia Universe“ blocata din cauza fraudelor repetate. Compania suedeza MindArk, creatoarea si coordonatoarea jocului, sustine ca au fost foarte multe probleme din cauza jucatorilor romani acuzati de diferite fraude. „Am avut parte de probleme foarte mari in ceea ce priveste grupurile de romani specializati in activitati frauduloase in cadrul Universului Entropia“, declara reprezentantii MindArk. La sfirsitul lunii trecute, MindArk a blocat toate aplicatiile de creare a unui nou avatar ce provin din Romania, pentru o perioada nedefinita de timp. Compania si-a dat seama insa ca blocarea unei tari intregi ar putea afecta si oameni nevinovati, singura solutie pentru romanii care doresc sa isi creeze un personaj virtual in Universul Entropia fiind sa trimita in Suedia o copie legalizata dupa pasaport, impreuna cu o adresa de e-mail valabila. Dupa ce reprezentantii MindArk analizeaza actele, vor trimite pe adresa de e-mail mentionata de aplicant un link care activeaza contul jucatorului. Din discutiile de pe forumurile jocului, reiese ca decizia luata de MindArk este considerata corecta de unii jucatori romani , in timp ce altii se simt profund jigniti de faptul ca Romania este singura tara blocata in istoria jocului. „Exista in joc multi jucatori romani de nivel foarte mare si cu echipamente scumpe, exista societati romanesti organizate foarte bine. Cei care jucam cu placere acest joc avem de suferit de pe urma celor vinovati de tot felul de fraude“, se plinge Alexandru.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele