Victorie venită în prelungiri

Rapid Bucureşti a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de FC Argeş în sferturile Cupei Romaniei. Într-o partidă disputată la Ploieşti, pe stadionul Astra, în faţa a aproximativ 5000 de spectatori, giuleştenii s-au impus cu scorul de 2-0, după prelungiri, şi au obţinut calificarea în semifinalele competiţiei. În minutul 100, la o centrare de pe partea stangă, Emil Dică a prelungit pe spate pană la Zicu, care a luftat, în primă fază, însă în cele din urmă a reuşit să reia mingea în plasă , de la 6 metri. Scorul final al partidei, 2-0, a fost stabilit de Ionel Ganea , în minutul 105, cand a reluat sub bară , din apropiere, un balon deviat spre propria poartă de fundaşul Adrian Iordache , după o pasă în faţa porţii trimisă de Bădoi. Ganea a înscris astfel la prima sa apariţie în tricoul giuleştean şi a pecetluit victoria giuleştenilor, echipa lui Dorinel Munteanu nereuşind să pună în pericol poarta lui Coman în ultimele 15 minute de joc ale partidei. Rapid: 1. D. Coman - 23. M. Constantin, 24. Maftei , 6. I. Rada - 9. Bădoi, 15. C. Lazăr, 17. Măldărăşanu (10. E. Dică '91), 14. Perjă - 7. Zicu, 29. Buga (19. I. Ganea '57) - 27. I. Mazilu (5. I. Stancu '107) FC Argeş: 77. Hotoboc - 20. D. Bălan, 30. Iordache I, 27. Miloşevici, 15. M. Stan - 10. Prepeliţă, 25. Cruceru, 8. D. Munteanu (4. I. Badea '97), 24. D. Rednic (19. Bălţoi '46) - 28. Tameş (9. C. Tănasă '64) - 26. Mitrovici.