Victorie incredibilă obţinută de Arsenal la Liverpool: 6-3

Un meci incredibil, cu nouă goluri marcate, şi un rezultat total neaşteptat. Liverpool şi Arsenal se întalneau pentru a doua oară în decurs de patru zile, tot pe Anfield , numele cupei era altul. După ce, sambătă, Arsenal a surprins pe toată lumea eliminand Liverpool din FA Cup , cu scorul de 3-1, într-un meci disputat pe Anfield, unde „cormoranii” nu mai încasaseră vreun gol de zece meciuri şi nu mai pierduseră din octombrie 2005, a venit un nou meci între cele două mari cluburi din Anglia, de data aceasta în Cupa Ligii. Cu o echipă plină de tineri şi cu mai puţini oameni de bază trimişi în teren faţă de echipa gazdă, Arsenal a reuşit să uimească şi mai mult. Ce nu reuşise nicio echipă din Anglia timp de zece meciuri, „tunarii” au reuşit de nouă ori în decurs de patru zile. Arsenal, condusă în teren de doi excelenţi jucători, Julio Baptista ( foto ) şi Jeremie Aliadiere, a uimit încă o dată asistenţa, impunandu-se cu scorul de 6-3. După ce tot sezonul nu marcase decat un singur gol, Baptista s-a evidenţiat pe Anfield, marcand în poarta lui Dudek, care i-a şi apărat un penalty brazilianului, de patru ori: în minutele 40, 45, 60 şi 84. Scorul a fost deschis de Aliadiere, autor a trei pase de gol, în minutul 27, însă unul dintre cei mai iubiţi jucători de la Liverpool, Fowler, avea să restabilească egalitatea în minutul 33. Graţie unui gol al lui Alexandre Song, rudă cu mai celebrul internaţional camerunez Rigobert Song, şi a trei din cele patru reuşite ale lui Baptista, Arsenal a urcat scorul la un incredibil 5-1, în minutul 60. Steven Gerrard, căpitanul gazdelor, a înscris golul serii, cu un voleu tipic pentru el, în minutul 68, ca Hyypia să aducă speranţe pentru “cormorani” în minutul 80, ducand scorul la 5-3. Însă un contraatac simplu cu o pasă în adancime, o recentrare a lui Aliadiere, finalizată cu un gol din faţa porţii de Baptista au stabilit soarta finală a partidei, Arsenal calificandu-se în semifinale, unde va întalni rivala din nordul Londrei, Tottenham Hotspur .