Victorie în ultimele minute pentru Romania, la Riga

Romania a obţinut o victorie crucială pentru obţinerea primului loc în grupa a 3-a preliminară pentru Campionatul European din 2008. Formaţia noastră a caştigat miercuri seară, cu 30-26 (11-11) în faţa Letoniei, într-un meci disputat la Riga . Romania are acum 10 puncte şi conduce grupa cu un avans de 2 puncte în faţa letonilor. Partida s-a desfăşurat sub semnul echilibrului, însă formaţia noastră a reuşit o evoluţie de excepţie în ultimele minute. În minutul 52, gazdele au reuşit să îşi creeze cel mai mare avantaj: 3 goluri, conducand cu 24-21. Romania a revenit excelent şi a preluat conducerea, cu 26-24. Letonii au încheiat meciul în genunchi, jucătorii romani marcand şase goluri consecutive în ultimele cinci minute ale meciului, prin Novanc, Iacob şi Şania. Returul dintre Romania şi Letonia se va disputa duminică, la Constanţa.