Victorie dominantă a lui Stoner în Turcia

arele Premiul al Turciei a fost caştigat de pneurile Bridgestone , altfel nu se explică cum de Valentino Rossi , cu pneuri Michelin , a căzut de pe poziţia a doua pană pe zece şi cum de primii şase la finiş au fost numai piloţi dotaţi cu Bridgestone. Dintre toţi, Casey Stoner, pe Ducati , s-a evidenţiat şi a caştigat a doua sa cursă în acest sezon, din trei posibile, cu un avans de peste patru secunde. Alături de australianul de 21 de ani, pe podium au urcat Toni Elias şi coechipierul lui Stoner, Loris Capirossi, care a revenit după ce la jumătatea cursei pierduse trei poziţii şi a rezistat forcingului de final al lui Hayden. Victoria i-a dat lui Stoner şi un avantaj de zece puncte în campionat, în faţa lui Valentino Rossi, care s-a chinuit cu motocicleta sa Yamaha pe finalul cursei şi a terminat abia pe poziţia a zecea. Primul tur de pistă a fost notabil pentru accidentul în urma căruia Dani Pedrosa, Olivier Jacque, Chris Vermeulen şi Colin Edwards au fost eliminaţi. Robert Mureşan pe locul 22 La clasa 125cc, Simone Corsi a caştigat prima sa cursă în campionatul mondial, după ce a trecut pe Joan Olive în ultimul viraj. Italianul, în varstă de 20 de ani, pe un motor Skilled Racing Aprilia, şi spaniolul Olive, pe Polaris World-run, s-au desprins de urmăritori cu două tururi înainte de final şi au terminat cursa despărţiţi de mai puţin de o zecime de secundă. Tomoyoshi Koyama a terminat al treilea, la jumătate de secundă în spate, acesta fiind primul podium al sezonului pentru pilotul Japonez. Romanul Robert Mureşan, de la Ajo Motorsport , a terminat pe poziţia a 22-a, după ce în urma unui start slab căzuse pană pe 30, la 46.162 de secunde în spatele lui Corsi.