Valentino Rossi cel mai rapid pe circuitul din Qatar

Italianul Valentino Rossi a fost cel mai rapid la clasa 500CC în cea de-a doua sesiune de antrenamente din etapa inaugurală a Cupei Mondiale de Moto GP ce se desfăşoară în Qatar . Campionul en-titre Nicky Hayden s-a clasat abia pe locul 15. La clasa 250CC, spaniolul Hector Barbera a scos cel mai bun timp al zilei iar la 125CC regele circuitului a fost ungurul Gabor Talmacsi. La clasa mezină, după prima zi, romanul Robert Mureşan s-a clasat pe locul 24. În sesiunea a doua de calificări la clasa regină în etapa inaugurală a Cupei Mondiale de Moto GP din Qatar, campionul en-titre Nicky Hayden nu a reuşit decat clasarea pe locul 15 la aproape 1 secundă şi jumătate în spatele primului clasat Valentino Rossi . Italianul a fost urmat în clasament de americanul Colin Edwards şi australianul Casey Stoner. La 250CC, după prima zi de calificări cel mai bun s-a dovedit a fi spaniolul Hector Barbera secondat în clasament de compatriotul său Jorge Lorenzo. La clasa mezină, 125CC, ungurul Gabor Talmacsi a scos cel mai bun timp pe tur urmat de italianul Mattia Pasini şi spaniolul Sergio Gadea. Romanul Robert Mureşan s-a clasat pe locul 24, la 3 secunde şi jumătate în spatele liderului.