UCM Resita a pierdut prima mansa a finalei Cupei Challenge

UCM Resita a pierdut prima mansa a finalei Challange Cup in deplasare in fata austriecilor de la Alpla Hard cu 28-29 dar are sanse extrem de mari sa pastreze trofeul.

La inceputul partidei in sala se aflau in jur de 1500 de suporteri galagiosi, dar resitenii nu s-au lasat intimidati de atmosfera incendiara si in minutul 2 conduceau deja cu 2-0. Dupa patru atacuri ratate consecutiv de romani, austriecii au trecut in avantaj.

In prima repriza, cele doua echipe au condus pe tabela de marcaj rand pe rand, iar la pauza a fost egalitate.

In cea de-a doua repriza gazdele au inceput foarte bine si au reusit se se distanteze la trei goluri. In scurt timp elevii lui Aihan Omer au reusit sa egaleze. Cu un minut inainte de finalul partidei, austriecii conduceau cu 29-26, dar Pasic si Ciubotariu au inscris fiecare odata, si resitenii vor avea un retur mai usor acasa.