Turcii merg si ei la Europene

Norvegia si-a facut datoria si a invins cu 4-1 in Malta, pentru a spera la o minune din partea Bosniei. Aceasta nu avea de ce sa vina si nici nu a venit, pentru ca Turcia si-a facut si ea datoria, pe Ali Sami euro 2008 De partea cealalta, Iversen a rezolvat meciul Norvegiei tot in prima repriza, cand a inscris de trei ori. Prima reusita a venit in minutul 25, dupa o lovitura perfecta de cap, si a fost urmata la scurt timp de un penalty, transformat fara probleme, dupa faultul lui Jamie Pace la John Carew. Iversen si-a completat hat-trick-ul in minutul 45, cand a introdus in poarta centrarea lui John Arne Riise. Michale Mifsud de la Coventry a redus din diferenta, in minutul 53, insa un alt jucator din campionatul britanic, Morten Gamst Pedersen a inchis tabela la 4-1, cu 15 minute inainte de final, insuficient insa pentru formatia condusa de Age Hariede. In ultima partida a grupei C, Grecia si-a respectat blazonul de lidera si de campioana europeana in exercitiu, invingand cu 2-1 in Ungaria, dupa ce a fost condusa. Buzsaky a deschis scorul in minutul 7, insa reusita sa a fost anulata de un coechipier, in minutul 22. Vanczak a inscris in propria poarta si a turnat plumb in ghetele colegilor sai, care au cedat definitiv in minutul 59, cand Basinas a marcat din penalty golul victoriei. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro