Turcia, victorie de sase puncte in Norvegia

Turcia este foarte aproape de turneul final al Campionatului European de anul viitor. Nationala din Tara Semilunei a reusit o victorie cruciala, 2-1, la Oslo, in fata unei Norvegii pentru care Europenele s-au indepartat considerabil. Intr-o grupa cu o nationala a Greciei deja calificata, Norvegia avea, inaintea intalnirii cu Turcia, un avantaj de doua puncte in fata otomanilor. Chiar si un egal in intalnirea directa ar fi fost de ajuns in vederea obtinerii locului doi. Din pacate pentru ei, scandinavii nu au reusit nici macar acest lucru. Inceputul a fost unul cat se poate de promitator. Erik Hagen a dechis scorul pentru gazde in minutul 11. Turcii nu s-a predat si eu izbutit egalarea in minutul 31, cand capitanul Emre l-a invins pe Opdal cu un sut de la 25 de metri, dupa o frumoasa actiune personala . Golul victoriei turcilor a fost marcat de Nihat in minutul 60 si fostii medaliati cu bronz la Mondialul din 2002 sunt foarte aproape de revenirea la un turneu final, avand un punct in fata invinsilor lor de sambata. In ultima etapa a grupei C, Turcia intalneste pe teren propriu Bosnia, in timp ce Norvegia se deplaseaza in Malta. In alte partida din Grupa C , Moldova a umilit Ungaria, la Chisinau, cu scorul de 3-0, iar Grecia si-a asigurat calificarea teoretica la Europene, zdrobind Malta, cu scorul de 5-0. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro